Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В „Радиоенциклопедия” всяка сряда през февруари – поредицата „Личности отблизо”: Вера Недкова

На снимката: картини на художничката Вера Недкова.
Снимка: Архив
23 февруари
Вера Недкова се ражда през 1908 г. в Скопие, тъй като баща й Тодор Недков е там на дипломатическа работа. С всеки негов мандат семейството се мести в Битоля, Одрин, Солун, Будапеща, Берн, Букурещ, Виена. Вера Недкова учи френски, немски, английски, румънски, италиански… Съдбата я среща с Малер, Рихард Щраус, Зигмунд Фройд, Стефан Цвайг, с художниците Климт, Кокошка, Грок…
На 25 години е първата й самостоятелна изложба във Виена. На другата година е българският й дебют в София, след още 3 години участва на Световното изложение в Париж.
Как преминава животът на тази изключителна художничка? Защо за нея и врагове, и приятели са единодушни: това е последният аристократ на българското изобразително изкуство! Днес нейни картини има в галериите на Виена, Лондон, Флоренция, Париж, Атина, Санта Круз. На пръв поглед животът й е увенчан с признание. Тя е обявена за Народен художник, Герой на социалистическия труд, носител е на наградата за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора.
Казват, че само на истински големите е отредено да се борят с перипетии, непреодолими за останалите. В биографията на талантливата художничка има период, когато цели 16 години нейни картини не са допускани до българска изложба.
Вера Недкова рисува нощем. През деня си изкарва хляба като реставратор на икони. Неин е първият акварел на прочутата керамична икона от Преслав на Св. Теодор. Прекарва дните си в почти монашеско уединение, реставрирайки стенописи в Ивановските скални църкви.

сряда, от 16.00 часа


16 февруари
поредица „Личности отблизо”: Иван Лазаров

9 февруари
поредица „Личности отблизо”: Петко и Пенчо Славейкови

2 февруари
поредица „Личности отблизо”: Иван Вазов
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25