Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през август: поредицата „Скъпоценните камъни на България”

Снимка: Архив
25 август 
Имената на скъпоценните камъни
Една част от имената на минералите са от древно гръцки и латински: сапфир от гръцкото "сапфериос" – син, рубин от латинското "рубер" или "рубрум" – червен.
Не са малко скъпоценните камъни, чиито имена са преминали през няколко езика. Пример за това е смарагдът, известен още като изумруд. Названието идва от персийското смарагд, което минава първоначално през гръцки, а по–късно през латински се превръща в смарагдус, есмералде.
Често минералите са наричани на първоначалните места, където са откривани – андалузит, мурманит, мусковит. Някои минерали са свързани с техните лечебни свойства, понякога от името на минерала може да се съди и за неговия състав. Не са никак малко имената на минералите, назовани на техните откриватели, както и на известни лица и институции.
В разговора за имената на скъпоценните камъни участват гл. асистент Всеволод Курчатов, доц. Богдан Каменов от СУ ”Св. Климент Охридски” и доц. Руслан Костов от Минно-геоложкия университет ”Св. Иван Рилски”.

18 август 
Скъпоценните камъни и здравето
Мнозина изследователи твърдят, че съвременната медицина е родена от минералотерапията в древни времена. В традициите на всички народи магическите камъни се вписват със своите необикновени целебни, защитни, антидемонични и дори съзидателни свойства.
Доц. Руслан Костов години наред проучва тези техни качества, описани в книгата му “Орфическа литика”. В предаването той дава примери за терапевтичното въздействие на минералите от различни култури.
Иван и Гергана Митеви от Хасково – автори на първата у нас “Енциклопедия на лечебните минерали”,разказват за нейното създаване, всички минерали ли са лечебни, как те пазят от отрицателни въздействия.
Представена е и традицията да се носят скъпоценни камъни според зодиите.

11 август 
Музеи и дарители
Ще ви запознаем с минералогичното богатство и дарителите на най-големия в България – Националният музей “Земята и хората”. Ще ви разведем из залите на най-стария музей за скали и минерали у нас, създаден през 1894 г. в СУ “Св. Климент Охридски” от акад. Георги Бончев, както и из сбирката от минерали в Ловеч, дарение на доц. Васил Атанасов. Друг дарител на много музеи - Евгени Вулев от Пловдив, ще ни разкаже той самият как е станал колекционер.

4 август
Български следи в гемологията
В първата тема от поредицата ще отделим място на малко известни, но интригуващи факти, свързани с българите и науката за скъпоценните камъни – “гемология” като, например, първите фасетирани бижута и първата тегловна система от златни и минерални мъниста, намерени във Варненския халколитен некропол, за които разказва доцентът от Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски” Руслан Костов. Нещо повече той дори допуска, че на нашия полуостров хилядолетие преди Китай е обособена Балканска нефритова култура.
Да не говорим за откритите от наши учени 10 нови за науката минерали, които представя доц. Камен Богданов от СУ “Св. Климент Охридски”.
А това е само част от тези факти, с които можем да се гордеем.

четвъртък, от 16.00 часа
По публикацията работи: Роза Дамянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05