Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спонтанни реминисценции от фонда на предаването

Виртуозните перкусии на Трилок Гурту, прочут с изпълненията си на табла и уникален хибриден източно-западен комплект барабани, ще слушате в "Спонтанни инвенции".
Снимка: Архив

В началото (1997) имаше едно невероятно трио, холандско-швейцарско: една певица, един пианист, един перкусионист. Гретье Байма, Яспер фан’т Хоф, Пиер Фавр. Певицата наистина не знае граници – авангард, рок, джаз, етническа музика. Пиер Фавр е почти излишно да ви представяме – един от стълбовете на европейския фрий джаз, за когото е по-лесно да се каже с кого не е свирил. В последните години се интересува все повече от етнически ритми – африкански, бразилски, индийски… Яспер фан’т Хоф пък съчетава свирене на пиано и електронни клавишни. Не че и други не го правят, но той е сред най-успяващите. Трима музиканти между джаза, рока, авангарда, народната музика, реалното и съня, финеса и бруталността, земното и отвъдното.
Това непрекъснато преминаване от едно в друго като в транс продължаваме с други музиканти, не по-малко талантливи, търсещи, знаещи, можещи, водени отново от перкусионист. Трилок Гурту. От албума The Glimpse избрахме две парчета – Future Heat – „Жегата на бъдещето” с Трилок Гурту (ударни и глас), Гийта Бенет (глас), Ларс Даниелсон (бас), Джая Дева (акустична китара и глас), Анди Емлер (пиано) и Теодосий Спасов (кавал).
Накрая – един международен заговор. Оказва се, и ударните можели да заговорничат. Единият от заговорниците е същият – Трилок Гурту, годината е 1981, място на заговора – фестивалът „Джазбюне” в Берлин, останалите трима комплотаджии са Петер Гигер, Щефан Ланг и Том Никълас.

2 август, понеделник, 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50