Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласът на една грандама

Днешната звездна разходка ще премине в изисканата и вълнуваща компания на една от най-обаятелните актриси на оперната сцена от последните десетилетия, притежателка на един от най-красивите гласове в света: Дамата на Британската Империя – Кири Те Канава. Невероятно елегантна, изискана и деликатна, тази екзотична красавица от Нова Зеландия се превърна в световна оперна легенда още след сензационния си дебют през 1971 в Кралската опера Ковънт Гардън, когато изпя Графинята от “Сватбата на Фигаро”. Казват, че когато се явила на прослушване за ролята, диригентът Колин Дейвис бил просто поразен. След години той отново и отново повтарял: “Не можех да повярвам на ушите си. Присъствал съм на хиляди прослушвания, но не бях чувал тъй фантастично красив глас...”
Известна със своята удивителна дисциплинираност, Кири Те Канава винаги е ограничавала оперния си репертоар: “Предпочитам да се спра на няколко партии и да ги науча възможно най-добре. Например, пяла съм малко италиански опери. Основно Дездемона и Амелия на Верди, Манон Леско на Пучини. Повече харесвам Моцарт и Щраус...” – признава певицата. Но музикалните й интереси са възхитително разнообразни. Впечатляващата й дискография включва: оперни спектакли; класически френски, немски и британски песни; албуми с музика на Кърн, Бърлин, Портър, Гершуин; коледни хитове; джаз и песни на народа маори, чиято кръв тече в жилите й. Сред многобройните й ордени, отличия и звания са и две от най-престижните награди за звукозапис – “Грами”. Първата датира от 1984 и е за “Сватбата на Фигаро”, продуцирана от Кристофър Рейбърн със солисти, хор и Лондонската филхармония, дирижирани от Дьорд Шолти. Освен Кири Те Канава в своята знаменита роля на Графинята, участват великолепни певци: Томас Алън, Курт Мол, Лучия Поп, Самюъл Рейми и Фредерика фон Стаде. През същата 1984 година Ленард Бърнстейн решава да направи нов запис на своя шедьовър “Уестсайдска история”. Известна като “оперната версия”, тази регистрация под палката на автора представя няколко от най-бляскавите оперни звезди на епохата: Кири Те Канава като Мария, Хосе Карерас – Тони, Татяна Троянос – Анита, Курт Олман – Риф и Мерилин Хорн като гласът зад сцената, който изпълнява “Някъде”. Записът печели Грами за “Най-добър албум на шоу-състав” през 1985, а процесът на реализация е заснет и оформен като документален филм.
В живота Кири е изключително скромна, деликатна, изискана и дискретна личност. Изоставена е от биологичните си родители, осиновена от Томас Те Канава, маори, и неговата съпруга Нел – ирландка. Отгледана е с много любов, получава прекрасно образование. През август 1967, вече 23-годишна, отива на уговорена от приятели среща с минен инженер на име Дезмънд Парк. Шест месеца по-късно се омъжва за него. Двамата нямат собствени деца, затова пък осиновяват и отглеждат две – Антония и Томас. Развеждат се цивилизовано и без шум през 1997. До миналата година Кири Те Канава продължаваше да пее в спектакли, макар и по-рядко. През февруари 2010 излезе на сцена в МЕТ, в ролята на херцогиня Кракенторп от “Дъщерята на полка”, а през април пя Маршалката от “Кавалера на розата” в Кьолн. Не смята да се отказва от концертите и продължава да ги планира, освен това е много заета с преподаване. Посвещава голяма част от времето си на “бъдещите оперни звезди” – тя нарича учениците си само така. За да им помага, е основала собствена фондация. Работи в тясно сътрудничество и с академията на името на Дьорд Шолти. “Операта е изкуство за младите” – казва Кири. “А моите ученици имат успехи, благодарение на упорития си труд. Те започват да работят над себе си още като 15-16 годишни. Процесът е бавен и мъчителен, работи се над всеки аспект от живота: пеене, музика, изкуства, диета, физическа форма – и така цели 10 години... Какво да се прави – Изкуството ги зове!”...
В Звездния експрес, посветен на Кири Те Канава ще слушате музика от Фредерик Лоу, Джордж Гершуин, Ленард Бърнстейн, Ървинг Бърлин, Коул Портър и Виктор Хърбърт.

петък, 4 март, от 14.00 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25