Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гости в „Часът на думите”: Николай Петев и Константин Казански

Николай Петев (вляво) и Константин Казански
Снимка: Архив
Тази неделя в предаването ще гостуват двама изявени творци, почти връстници.
Николай Петев, роден през 1950 година, е писател, литературен критик, културен деец. Бил е директор на издателство „Народна младеж”, главен секретар на СБП, вече два мандата е председател на Съюза на българските писатели. Автор е на многобройни публикации в литературния и периодичен печат, на книгите: „Тук във времето” (1984), „Поезия и позиция” (1986), „Фарът и неговият пазач” (1989), „Зад завесата на политическия театър” (1997), „Фарът, пазачът и вятърът” (2006), „Познаваш ли ме...”. Последното заглавие имаше премиера преди броени дни и събра многобройна публика в зала 8 на НДК. Книгите на Николай Петев са преведени на много езици.
Вторият гост е Константин Казански. Поколенията от средата на миналия век добре помнят това име, неговата поява и възход. Роден е на 1 юли 1945 година в Свищов. Баща му Рачо Казански преподава френски в Търговската академия и от него Константин наследява голямата си любов към френската литература. През 1960 година семейството се преселва в София. В средата на 60-те Константин Казански става един от най-популярните певци на българска естрада с кавъри на Адамо по собствени текстове.
От 1971 заживява в Париж. Там свири и пее в руски кабарета, акомпанира и аранжира известни изпълнители. През 1987 г. създава известния „Казански хор”. С него изнася много концерти в страната и чужбина и може да се каже, че по онова време е бил най-престижният във френската столица. Константин Казански е първият българин пял в парижката зала „Олимпия” през 1991 година. Многостранна творческа личност, Казански е и автор на книгата „Руско кабаре” и стихосбирката „Писма от Париж”.

неделя, 20 март, от 17.00 часа
По публикацията работи: Слави Георгиев и Кристина Белчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта – музикалната живопис и персонажите на Пучини в Двореца Балчик

От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския  културен..

публикувано на 27.07.25 в 09:10

Прочети преди плажа!

В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..

публикувано на 26.07.25 в 19:35

12-о издание на РАДАР фестивал: вълни от звук, алгоритми и импровизации

RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект"  е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..

публикувано на 26.07.25 в 12:25
Театър 199 Валентин Стойчев

С поглед към юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев"

Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..

публикувано на 26.07.25 в 08:50

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25