Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременно белгийско изкуство идва в София

Белгийската авторка Едит Декинт ще представи една от най-новите си творби в София.
Снимка: фондация „Култура и развитие”
Френският продуцент Патрик Сандрен, инициатор на кинофорума „Отворен клас” Париж/София отново ще изненада българската публика с новата си инициатива „Дигитален поглед към съвременното изкуство”. Проектът на фондация „Култура и развитие” и Националното студио за съвременни изкуства „Льо Френоа”, Франция, превръща София в столица на съвременното изкуство от 13 април до 15 май тази година.
В столицата едновременно ще се представят изложбите „ABC белгийско съвременно изкуство” в Софийската градска художествена галерия (13 април-15 май 2011 г.) и „Льо Френоа - Национално студио за съвременни изкуства” в Националната художествена академия (3 май-15 май 2011 г.).
Изложбата в Софийската градска галерия пък ще представи ключови творци от големите белгийски градове (Антверпен, Брюксел, Гент, Лиеж), оказали влияние върху развитието на съвременното европейско изкуство. Произведенията в изложбата са подбрани като са взети под внимание преобладаващите течения и изкуствата, които открояват Белгия в европейската карта през последните 20 г. и които са фотография, кино, видео, инсталация, пърформънс и хореография.
Куратор на изложбата е Доминик Паини, бивш директор на Центъра „Жорж Помпиду” и автор на изложбата „Нощта на образите” в Гран Пале, обявена за една от най-интересните културни прояви в Париж за 2009 г.
Патрик Сандрен и Мария Василева, уредник на Софийската градска художествена галерия разказаха в „Аларма” за гостуващата изложба и предстоящите събития у нас.
По публикацията работи: Невена Праматарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Воденичаров

Щастието в малките неща на Доминиканската република и други приключения

Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..

публикувано на 15.07.25 в 17:10

Вечер на отворените врати в галерия "Теа Алба" с Иво Стаменов Отто

"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история.  Изложбата ще продължи до 19..

публикувано на 15.07.25 в 16:47
Диан Костов и Милена Ташкова

Диан Костов и Милена Ташкова и тяхната Молитва за неразрушимото

На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..

публикувано на 15.07.25 в 16:00
Елица Матеева

Кинокритикът Елица Матеева: Отказваме да работим заедно и да се вслушваме в другия

Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата"  с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..

публикувано на 15.07.25 в 14:55
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05