Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Ефтимов и Павлина Йосева, хора с разностранни дарби и занимания гости в „Часът на думите”

Снимка: Архив

Йордан Ефтимов е роден през 1971 година в Разград. Поет, литературен историк и критик. Главен асистент по теория на литературата в Нов български университет, София. Доктор по история на българската литература с дисертация на тема „Проблеми на символизма в творчеството на Иван Андрейчин, Иван Грозев, Димо Кьорчев и Димчо Дебелянов” (2008). От 1993 г. с прекъсвания е редактор на независимото седмично издание за култура „Литературен вестник”. Автор е на стихосбирките „Метафизика на метафизиките” (1993), „11 индиански приказки” (1997), „Африка/Числа” (1998), „Опера нигра” (2001) и „Жена ми винаги казва” (2005), а също и на научнопопулярните книги „Антична литература” (2001) и „Модернизъм” (2003), както и на монографиите „Опроверганата добродетел: Опити върху Цветан Марангозов” (2008) и „Двойното дъно на класиката” (2010). Освен на академичните си задължения се отдава и на радиожурналистика - автор и водещ първо на предаването „Книжни тигри” по Radio France International (2001-2005), а след това на „Студио „Хеликон” в програма „Хоризонт” на Българското национално радио (февруари 2005-юли 2008). От ноември 2009 до юни 2010 е автор и водещ на ежедневната телевизионна рубрика за нови книги „Зона за четене” по Pro BG.

Павлина Йосева е родом от Шумен, но живее в София.
Автор е на книгата с поезия и живопис „Трудна за сънуване”, а наскоро издаде стихосбирката „Още тишина”. Тя е лауреат на две национални литературни награди: „Ерато 2006” (в. „Уикенд”) и „Искри над Бяла 2010”, но за нея наградите имат други измерения. Тя е и художник. До този момент е имала 5 самостоятелни изложби в Шумен, Нови пазар, две в София и една във Варна. Участник е и в много общи художествени изложби. Павлина Йосева е режисьор на няколко авторски късометражни филма, работила е като оператор към телевизия „7 дни”, но напоследък е отдадена повече на думите.

По публикацията работи: Слави Георгиев и Кристина Белчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45
акад. Олег Гочев

Олег Гочев от перспективата на времето

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията  включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и  може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...

публикувано на 08.04.25 в 15:45
Пламен Сираков

Сбогом на Пламен Сираков

Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..

публикувано на 08.04.25 в 14:50