Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов запис в нашата фонотека – „Пробуждане на пролетта” от Стивън Сейтър и Дънкан Шейк

Сцена от мюзикъла
Снимка: Архив
За първи път в ефира на БНР предлагаме някои от най-атрактивните музикални номера в рок-мюзикъла „Пролетно пробуждане” (или „Пробуждане на пролетта”) с либрето и стихове от Стивън Сейтър и музика от Дънкан Шейк, базиран върху едноименната пиеса на Франк Ведекинд от 1891 година. Действието се развива в провинция на Германия в края на ХІХ век, а герои са тогавашните невинни тийнейджъри, лишени от всякаква информация за човешката сексуалност и принудени да достигат по интуитивен път до елементарни познания и опит. Те живеят в консервативно общество, изградено върху строги правила, в което възрастните се разпореждат с живота на децата, както намерят за добре. Оригиналната пиеса на Ведекинд е истински скандал и дори е забранена в Германия, заради откровеното представяне на теми като абортите, хомосексуализма, изнасилването, малтретирането на деца и самоубийството.
Творбата получава толкова лоша слава, че не е поставяна на театрална сцена почти 100 години след първите сценични реализации. Мюзикълът от началото на ХХІ век прибавя към вечната тема свежа партитура, основана предимно върху изразните средства на рока. Премиерата на Spring Awakening е на 19 май 2006 на Оф-Бродуей, а официалната бродуейска премиера е на 10 декември същата година в театър Eugene O’Neill и до 18 януари 2009 са представени 888 спектакъла. Режисьор на постановката е Майкъл Майер, хореограф – Бил Джоунс, художници: Сюзън Хилфърти, Кристин Джоунс и Кевин Адамс. Шоуто печели овациите на публика и критика, както и над 6 милиона долара приходи за първите няколко месеца. “Пробуждането” е удостоено с цели единадесет номинации за наградите „Тони” през 2007 и печели осем от тях, включително за най-добър мюзикъл, режисура, либрето, партитура и актьор. Бродуейската версия има и четири награди Drama Desk, а лондонската постановка – четири награди „Лорънс Оливие”. Само два дни след премиерата – на 12 декември 2006, фирмата „Декка Бродуей” реализира албум на оригиналния състав, който печели награда „Грами” за 2008.
Франк Ведекинд навярно е най-признатият от „непризнатите гении” на немската литература от края на ХІХ и началото на ХХ век. Още приживе името му е легенда, а академичната критика счита пиесите му за „изчадия адови”, въпреки че от днешна гледна точка те са в известен смисъл дори невинни. В центъра на тази негова пиеса е трагедията на избора – 14-годишно дете се самоубива заради един невзет изпит, защото се страхува от гнева на родителите си. Трагизмът на подрастващото поколение е предаден от Ведекинд с такава сила и страст, че прочути немски критици от епохата препоръчват творбата му като най-добро пособие за родители и педагози в областта на духовното възпитание на младите. Бродуейският мюзикъл от 2006 завършва с песен за живот и надежда – „Песента на пурпурното лято”.

петък, 2 март, от 14.00 часа
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45