Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на една катедрала

Катедралата Шпеер в Аахен, Германия.
Снимка: архив
През VIII в. в град Аквусгранум, столицата на Свещената римска империя, провъзгласена за продължение на изчезналата три века по-рано антична Римска империя, е построена една от първите катедрали в Европа невероятната Императорска катедрала. Впечатлен от блясъка на древния Рим, императорът Карл Велики решава, че градът му трябва да бъде достоен за мощта на империята и наема най-добрите строители, майстори-каменоделци, скулптори и художници.
Архитектите най-вероятно дошли от Рим. Избрали формата на ротонда – т.нар. „кръгла” или многоъгълна църква. Централната част обградили с галерия-коридор. Острият купол бил издигнат на височина 31 метра и подържан от 8 колони. Вътрешността украсили с разноцветен мрамор, а пода – с красиви мозайки. От вътрешната страна на портите на катедралата се вижда странен отпечатък. Легендата разказва, че някога архитектът на храма сключил договор с дявола: да получи помощта му в замяна на душата на първия, който пристъпи в новопостроената църква. Гражданите на Аквсугранум (днес Аахен в Германия) решили да измамят дявола и пуснали през портите един козел – така щели да пожертват неговата душа, вместо нечия, човешка. Разгневен дяволът замахнал и ударил портата, но нокътят му се забил в нея… Легендата останала, но това не попречило на славата на катедралата – векове наред там коронясвали германските императори, а днес тя е сред 12-те най-забележителни архитектурни обекта, включени в списъка на ЮНЕСКО.
Още за Карл Велики, за Каролингския ренесанс, както и за красивия кристал на Лотар, гравиран с библейски сцени – в поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00