По отвесните скали на Врачанския Балкан с лекота се катери една малка птица –скалолазка. Червените й крила пърхат победоносно по върховете на варовиковите скали и примамват катерачите да ги достигнат. Тя обича високопланинските терени. И през зимата обитава скалите, проломите, дефилетата. Проходът „Вратцата” край град Враца, с най-високите отвесни скали на Балканите, е най-голямото изпитание дори за опитните и безстрашни катерачи тук. Не по-лека е битката с Лакатнишките скали, Ритлите и Черепишките скали в Искърското дефиле. Малката скалолазка е пълноправна господарка на тази величествена красота във Врачанския Балкан. Зиме и лете. Заедно с другите зимуващи птици тя изпраща и посреща ятата от прелетните видове. Техният европейски коридор, Виа Аристотелис, минава точно над непристъпните врачански била. Под скални венци, по сипеи и обширни терени с карстови образования са намерили убежище много редки растения и животни, обитатели на високопланински поляни, гори и пещери.
Оля Генова и Георги Антонов – специалисти в Природен парк „Врачански Балкан”, доцент Нарцис Торбов, доктор на историческите науки, разказват за втория по големина природен парк в нашата страна и за живота на древното селище край прохода „Вратцата”, който е част от резервата „Врачански карст”.
18 май
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg