Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Природни резервати в България”: Резерват „Бели Лом” и природен парк „Русенски Лом”

| обновено на 26.05.15 в 11:35

Дълбоко врязаните в равнината каньони с меандрите на река Русенски Лом и нейните притоци - Черни, Малки и Бели Лом, са изключително красиви и ценни места с богато биоразнообразие. Каньони, пещери, крайречни тераси, характерни за Лудогорието горски екосистеми, растителен и животински генетичен фонд с редки видове. Те са под закрилата на закона в защитените територии резерват „Бели Лом” и природен парк „Русенски Лом”. Ломовете са характерни с отвесните си варовикови скали, които на места достигат височина 100 м. В множеството ниши и цепнатини обитават скалогнездящи птици - египетски лешояд, черен щъркел, бухал, белоопашат мишелов. Резерватът и паркът са райски кътове за още над 150 вида птици.
В резервата се срещат пет от общо шестте вида пеперуди от семейство Полумесеци - едни от най-красивите у нас. В ранна сутрин и късна вечер по речните тераси излизат на водопой благородни елени, сърни, лисици, чакали, вълци, диви свине. Срещат се още 35 вида прилепи, защитени растителни видове като снежно кокиче, пролетна циклама, битински синчец, ведрица, горска съсънка.
В природен парк „Русенски Лом” се намират два национални археологически резервата. Средновековният град Червен, един от най-значимите военно-административни, стопански и църковно-културни центрове на Втората българска държава през XII-XIV век, а Ивановските скални църкви са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. 
В предаването участват експертът по биоразнообразие от природен парк „Русенски Лом” Георги Георгиев, историкът Валери Семов и екскурзоводът в средновековната крепост „Червен” Александър Христов.

25 май

По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39