Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика".
Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и "Баядерка" от Минкос, които хореографите Анна Донева, Боряна Сечанова и Татяна Соколова разработват нестандартно - в стила на трупата, която сме свикнали да приемаме като лаборатория за съвременен танц. Анна Донева, която работи по модерна версия на "Лебедово езеро" каза за "Хоризонт":
За мен е по-трудно, когато има някакви очаквания и изградени представи, защото не всеки като зрител, по принцип, е готов да приеме друг поглед на нещата. Трябва да се подхожда с едно уважение. Самите ние като творци, ако не проявяваме такъв респект, това се усеща веднага в това, което поднасяме на хората. "Лебедово езеро", което ще гледат не е нещо, което ще ги стресне, не е нещо, което ще бъде на контра на очакванията им. Човешката личност така или иначе има много нюанси, в различни ситуации можем да не познаем себе си.
Какво следва за Украйна след срещата между специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уитков и президента на Русия Владимир Путин в Москва? Защо..
Древният лидийски град Сардис е бил един от най-богатите градове в миналото. Сардис е бил столица и по време на управлението на цар Крез, останал в..
В предаването "Български изпълнители" на 11 август 2025 ще си спомним за един талантлив български певец, чийто глас звучи вече само от архивните записи,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg