Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сънища наяве, по които да премине доброто...

СнимкаТой е българин, отрасъл с гледките на магичните Белоградчишки скали. Дали те не са онази закодирана хубост, която той ще пренася по дългите пътища на света, през десетилетията на човешко и творческо пътешествие? Житейските превратности са го отвеждали къде ли не: Гърция, Италия, Швейцария... Понастоящем живее в Сан Марино - една от най-малките държави, но и най-старата република в света. Когато разказва за Сан Марино, в думите му прозира силуетът на Белоградчик. Странно? Напротив, естествено е. Който познава и обича двете селища, привидно доста отдалечени едно от друго, ще забележи не само визуалното сходство - в природата, гледките. Удивително, колко много си приличат и като места с обаятелен, свободолюбив дух.
Тази вътрешна сила струи и от творбите на Емил Цеински. Уви, в България той продължава да е малко познат, макар по света да е уважаван и високо ценен творец. Рисувал е икони за двама папи - Йоан Павел Втори и Бенедикт ХVI. Правил е изложби в „Сан Клементе“ - Рим, Асизи, Милано, Берн и др. През 2012 година подрежда изложба в Народното Събрание на България. Две години по-късно - от 21 януари до 2 февруари 2014 година негови творби са експонирани в галерия "Икар" център „Платинум“ на ул. Бачо Киро в София.
За графиките си творецът споделя, че се появяват като резултат от онези странни сънища: видения, които после добиват очертания наяве, за да пренасят мечти и послания за повече красота и доброта между хората. В изложбата е включена и една великолепна, невероятна икона с над 80 персонажа на светци . Представяте ли си колко много градивна и пречистваща енергия трябва да притежава иконописецът, за да подари този огромен заряд на зрителите. В същото време Емил Цеински е изключително скромен, деликатен и внимателен човек. Всъщност, не е ли това най-истинското мерило, че имаме среща с твореца личност.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35