Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Имало едно време”: Теменос или свещените места на аполонийците на остров Св. Кирик

БНР Новини
Археологически разкопки на остров Св. Кирик.
Снимка: личен архив

Имало едно време част от сушата, която представлявала свещеното място за аполонийци – така нареченият Теменос на остров Св. Кирик. Когато хората обитават земя на границата с море, се отнасят по-различно към природните стихии. Бурите показват колко малък е човекът в хватката на разгневените вода и небе.

Чаша с посветителски надпис на Аполон Лечител.На чия закрила да разчита, ако не на чудо, както и на могъщия бог Аполон?! Което в представите на хората от миналото било почти равнозначно. Разкриването на Теменоса в наше време също прилича на чудо: типичен пример как едно привидно неблагодатно място накрая щедро се отблагодарява. Ще чуем разказ за Големия обрат или как резултатът идва след огромно търпение и постоянство. Почти на магия екипът се справя при твърде малко, направо нищожно финансиране.
Този разказ, освен всичко друго, е съпреживяване. В него се вписва енергията и на доброволците, пристигнали в Созопол от десетки страни, заради любовта си към археологията.


Доц. д-р Кръстина Панайотова в ръка със зооморфен арибалос с форма на почиващ овен.Мнозина се връщат отново всяко лято, не за да ходят на плаж, а да работят под жаркото слънце. Може ли да се измери радостта, когато археолози и доброволци попаднат на изумителни артефакти. С какво находките допринасят да бъде направен нов прочит на историята от този период, за пътя на някогашните заселници, техния бит и вярвания. Разказват: археологът и ръководител на експедицията доц. д-р Кръстина Панайотова, Иван Василев от фондация „Балканско наследство”, Димитър Недев – Исторически музей, Созопол и Кирил Арнаутски от фондация „Аполония”.

30 август



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10