Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники "Музика от извора": Музика от Източните степи

В цикъла ще се спрем на музикалното наследство на Изтока и по-точно на степите на Средна Азия.
Първата ни среща е с традиционната музикалната култура на Урало-Каспийския регион и казахската степ. Древната култура и музика по тези земи ни запознава със средноазиатските вярвания. В иранските народи, а също и при таджики, узбеки, уйгури и казахи, с думата „пери” („пари”) се обозначава духът-помощник на лечителя. Трябва да имаме предвид, че тюркските народи се появяват в Средна Азия в началото на първото хилядолетие сл. Хр. и се разполагат в една изцяло ираноезична среда. Свещенослужителят при древните тюрки се нарича "кам". Предполага се, че това название е било известно още на покорилите Средна Европа хуни в V в., при които срещаме думата "ата-кам" - отец-шаман, но техният език е напълно изчезнал и дори се подлага на съмнение тюркският им произход. Първите сведения за тюркски шамани откриваме в китайската хроника „Тан шу” съставена в Х в., но съдържаща много по-ранни сведения. В нея четем йероглифа "гянь", което вероятно е "кам". Следват още много тюркски извори от ХІ–ХV в. като „Кудат-гу билик” (ХІ в.) или Кодекс Куманикус от ХV в., където думата или словосъчетанието „-кам” доминира. Всъщност този термин е пренесен дори в Египет от куманите и кавказците, които служели в армията на мамелюците в средновековен Египет. Дори днес сред унгарците, в чиито вени тече освен угрофинска и тюркска кръв, съществува думата "кам". На Изток в Корея срещаме свещенослужител, наречен "та-кам", образувано от китайската дума  „та” - голям и тюркската „кам”. Днес "кам" или "хам" е названието за свещени жени или мъже за алтайците, тувинците, тохари, китайските уйгури и за част от татарските субетноси.

Ролята на свещените хора в средноазиатската култура е да предсказват бъдещето. В латинския извор Кодек Куманикус от ХV в. преводът на този процес се предава чрез думата adiuino – пророчество, предсказание. Камът при тюрките гадаел обикновено по овнешките плешки. Този древен начин за гадаене се е съхранил и при кримските татари, казахите, бурятите, монголците и повечето сибирски народи дори и през ХХ в. Методът е бил широко разпространен в античния и средновековния свят. Древният начин на гадаене по раменните кости на животни се разкрива в средновековните текстове от старонемски произход, отнасящи се до племената в Източна Европа. Основната идея на този вид гадаене, е, че Бог изпраща тайните за живота на земята посредством дъжда, а тревопасните животни, ядейки тревата, приемат божественото познание и го вписват на своите раменни кости. Животното трябва правилно да се принесе в жертва, месото от плешките да се свари, а самите лопатки (лат. scapula) да се увият в чист плат и да се сложат под възглавницата на гадателя, който на другия ден чете, предсказва по тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44