Европейската комисия ще следи отблизо избора на председател на Върховния касационен съд в контекста на Механизма за сътрудничество и оценка. Това се казва в писмо на главния секретар на комисията Катрин Дей до девет неправителствени организации, работещи в сектора на правосъдието, от преди месец.
От Комисията припомнят, че в последния доклад по Механизма от началото на тази година, е подчертано, че България трябва да превърне в установена практика назначенията на високи постове да бъдат основани на реална конкуренция между кандидатите в съответствие с ясни стандарти за професионализъм и почтеност. В доклада, изборът на председател на ВКС през тази година е изрично споменат като пример на такова важно назначение.
От ЕК са категорични, че „тъй като новият председател на ВКС ще бъде опора за съдебната власт в България в течение на години, е изключително важно който и да бъде избран да се ползва с уважението на цялата съдебна система и на цялото българско общество”.
Мандатът на настоящия председател на ВКС изтича на 23 ноември. Засега Висшият съдебен съвет не е отворил ключовата процедура, въпреки че негови членове предложиха проект за обсъждане и дискусия по Проект за изменение и допълнение на Процедурните правила за избор на кандидати за председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор.
Един от вносителите е Калин Калпакчиев – чуйте какво каза той в студиото на „Преди всички“.
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg