Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лято в пухенка и антарктически багри

БНР Новини
3
Иглика Трифонова
Снимка: Елмира Тракийска

Ако за стандартното лятно пътуване важи правилото „Да не забравя бански и сандали”, подготовката за антарктическото лято непременно включва топло яке, здрави ръкавици и солидни обувки. Тъй като по същото време у нас е зима, когато човек каже, че потегля „на юг, много на юг!” и взима подобен багаж, околните трудно ще го разберат. Трябва да уточни, че ще е на Антарктида, в сезона на Полярното лято. На най-южния Юг през зимата би било невъзможно да работиш и да оцелееш: на места температурите падат до минус 89 градуса по Целзий.
Студеният Юг си го бива и през лятото. Приключения, колкото искаш. Леденият континент е пълен с парадокси и изненади. Цветовете в никакъв случай не са единствено в нюансите на снежното бяло и морско-небесното синьо-сиво.
Иглика Трифонова има зад гърба си вече две полярни експедиции. Виждала е как Окото на Бог, твърде интересно природно явление, обагря пейзажа в богата цветова палитра. Знае отговорите на важни въпроси: Трябва ли да умееш бързо да бягаш по леда? Какви уроци готвят полярниците за българските ученици? И още: защо на континент без селско стопанство дори на Нова година трапезата е отрупана с всякакви екзотични плодове и зеленчуци...
Едно е пътуването в Ледената епоха, съвсем друг вид удоволствие е лично да си откъснем от първото грозде на новия сезон в Силистра, за Кръстовден. Защо празникът е избран за Ден на града? Какви интересни опознавателни маршрути може да направим в района? Ще научим от Денка Михайлова.
Очаква ни още един необичаен сезон, който в Габрово трае цяла година: Времето на усмивките. Особено в Дома на хумора и сатирата габровци не се скъпят на шеги и закачки. Умеят да ги превръщат и в изложби. Какво ново има при тях сега? По-добре си направете едно кафе. И послушайте поредното радиопътешествие.
Ще ви отведем и до Коста Рика - там не само отглеждат качествено кафе, но и са му посветили 12 септември като Национален ден. Коста Рика, т.е. богатият бряг, си има и остров Кокос, град Лимон, водопад Свеж вятър (Viento Fresco)... И освен кафе, обичат да си приготвят касадос (пинто). Представлява смес от черен боб с ориз и плодове. Звучи обикновено. Което не пречи жителите на Коста Рика да се определят като най-щастливите хора.
Приятно пътешествие с предаването „А сега накъде”.


Снимки във фотогалерията Иглика Трифонова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10