От 16 до 21 септември т.г. в гръцкия курорт Паралия Катерини на брега на Егейско море се проведе Третият международен хоров фестивал с конкурс „Музиката и морето“. В него взеха участие главно български хорове (15 от общо 18 състава, част от които се явиха в състезателната програма). Най-много награди – пет от общо седем, получи хоровата школа „Стефка Благоева“ от Пловдив с диригенти: Милка Толедова – ръководител на хора на момчетата, и Цветан Цветков, който от началото на 2013 година ръководи мъжкия хор.
В Гърция имах удоволствието да споделя радостта на целия творчески екип от Пловдив, защитил за пореден път името на своя патрон – създателката на Хора на пловдивските момчета Стефка Благоева. Родена на 22 септември 1938 година в семейство на потомствени музиканти, след завършването на Българската държавна консерватория, тя специализира при известния полски диригент проф. Стефан Столигрош в Познанската консерватория. Оттам идва и идеята и за създаването на момчешки хор, която тя реализира през есента на 1975 година и ръководи състава в продължение на четвърт век, до края на земния си път. За Стефка Благоева Хорът на пловдивските момчета е не просто професия, а житейска мисия и съдба, изпълнена с много щастливи творчески мигове на европейските сцени. От 2003 година, съставът носи нейното име и продължава възходящия си път под диригентството на Милка Толедова в екип с Юлия Петрова - хормайстор и пианист, и Борислава Благоева - музикален педагог. Гостоприемен дом на малчуганите е Общинският детски комплекс – Пловдив, който подпомага изявите им, заедно със сдружението с нестопанска цел Хорова школа „Стефка Благоева” с председател
Тодор Горинов. От създаването на хора до днес, той е неотлъчно с „пловдивските славеи” и влага богатия си творчески и организационен опит за утвърждаване и популяризиране на тяхното изкуство.
Председател на журито в конкурсната програма на Третия международен хоров фестивал „Музиката и морето“ в Паралия Катерини бе проф. Теодора Павлович, заедно с колегите си диригенти Гунар Ериксон от Швеция и Габриела Тес от Унгария.
Ето резултатите от класирането на участниците:
В категория „Детски хорове“ – първа награда бе присъдена на Хора на момчетата „Стефка Благоева“ – Пловдив, които получиха и специалната награда за най-добро сценично представяне. Втора награда – за момичешки хор ZHURAVACHKA от Беларус и третото място зае хор „Родна песен“ от Перник.
В категория „Смесени хорове“ – първа награда не бе присъдена, а втората си поделиха Академичният хор „Ангел Манолов“ от София и състав на Академията на науките в град Минск, Беларус. Трето място зае пловдивският камерен хор CANTICUS DE ORIS.
В категория „Еднородни хорове“ - първа награда бе присъдена на мъжкия хор „Стефка Благоева“ - Пловдив, заедно с женския фолклорен хор „Елица“ от столицата. Втора награда нямаше, а на трето място се класира женската вокална група AGAPE от Перник. Хор „Елица“ получи и специалната награда за най-добро изпълнение на творба, композирана на базата на фолклорните музикални традиции, а мъжкият хор „Стефка Благоева“ бе отличен със специалната награда за най-добро изпълнение на творби от източно-православната музикална литература. Той стана и носител на Grand prix от първото издание с конкурсен характер на съществуващия от три години международен фестивал „Музиката и морето“ в Катерини – Гърция.
Идеята за създаването на мъжкия хор „Стефка Благоева“ се ражда на 30-годишния юбилей на Хора на пловдивските момчета. Негов диригент става Теодосия Панкова, а в последните две години със състава работят Пламен Първанов и съвсем младия диригент Цветан Цветков, възпитаник на пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство. Това е първият голям задграничен успех на малките момчета и мъжете, започнали да пеят при Стефка Благоева при основаването на хора. Част от тези големи певци са бащи на децата, а какво по-голямо доказателство за истинска приемственост в хоровото изкуство може да съществува? Някогашната мечта на незабравимата и обичана диригентка Стефка Благоева е изпълнена и тя сигурно е много щастлива там, където витае духът и.
Директор на международния хоров фестивал с конкурс „Музиката и морето“ в Паралия Катерини е македонецът Гоце Димовски, който в интервюто изтъква голямата хорова традиция в Пловдив и споменава с уважение името на Стефка Благоева. Ще чуете впечатленията на международното жури и част от творческия екип на хоровата школа „Стефка Благоева”, както и традиционния поздрав на пловдивските момчета „Джиги-джиги-джиг“, с който ме посрещнаха в техния град и изпратиха след седмица, изпълнена с много емоции и радост.
До нови срещи, момчета!
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg