От 16 до 21 септември т.г. в гръцкия курорт Паралия Катерини на брега на Егейско море се проведе Третият международен хоров фестивал с конкурс „Музиката и морето“. В него взеха участие главно български хорове (15 от общо 18 състава, част от които се явиха в състезателната програма). Най-много награди – пет от общо седем, получи хоровата школа „Стефка Благоева“ от Пловдив с диригенти: Милка Толедова – ръководител на хора на момчетата, и Цветан Цветков, който от началото на 2013 година ръководи мъжкия хор.
В Гърция имах удоволствието да споделя радостта на целия творчески екип от Пловдив, защитил за пореден път името на своя патрон – създателката на Хора на пловдивските момчета Стефка Благоева. Родена на 22 септември 1938 година в семейство на потомствени музиканти, след завършването на Българската държавна консерватория, тя специализира при известния полски диригент проф. Стефан Столигрош в Познанската консерватория. Оттам идва и идеята и за създаването на момчешки хор, която тя реализира през есента на 1975 година и ръководи състава в продължение на четвърт век, до края на земния си път. За Стефка Благоева Хорът на пловдивските момчета е не просто професия, а житейска мисия и съдба, изпълнена с много щастливи творчески мигове на европейските сцени. От 2003 година, съставът носи нейното име и продължава възходящия си път под диригентството на Милка Толедова в екип с Юлия Петрова - хормайстор и пианист, и Борислава Благоева - музикален педагог. Гостоприемен дом на малчуганите е Общинският детски комплекс – Пловдив, който подпомага изявите им, заедно със сдружението с нестопанска цел Хорова школа „Стефка Благоева” с председател
Тодор Горинов. От създаването на хора до днес, той е неотлъчно с „пловдивските славеи” и влага богатия си творчески и организационен опит за утвърждаване и популяризиране на тяхното изкуство.
Председател на журито в конкурсната програма на Третия международен хоров фестивал „Музиката и морето“ в Паралия Катерини бе проф. Теодора Павлович, заедно с колегите си диригенти Гунар Ериксон от Швеция и Габриела Тес от Унгария.
Ето резултатите от класирането на участниците:
В категория „Детски хорове“ – първа награда бе присъдена на Хора на момчетата „Стефка Благоева“ – Пловдив, които получиха и специалната награда за най-добро сценично представяне. Втора награда – за момичешки хор ZHURAVACHKA от Беларус и третото място зае хор „Родна песен“ от Перник.
В категория „Смесени хорове“ – първа награда не бе присъдена, а втората си поделиха Академичният хор „Ангел Манолов“ от София и състав на Академията на науките в град Минск, Беларус. Трето място зае пловдивският камерен хор CANTICUS DE ORIS.
В категория „Еднородни хорове“ - първа награда бе присъдена на мъжкия хор „Стефка Благоева“ - Пловдив, заедно с женския фолклорен хор „Елица“ от столицата. Втора награда нямаше, а на трето място се класира женската вокална група AGAPE от Перник. Хор „Елица“ получи и специалната награда за най-добро изпълнение на творба, композирана на базата на фолклорните музикални традиции, а мъжкият хор „Стефка Благоева“ бе отличен със специалната награда за най-добро изпълнение на творби от източно-православната музикална литература. Той стана и носител на Grand prix от първото издание с конкурсен характер на съществуващия от три години международен фестивал „Музиката и морето“ в Катерини – Гърция.
Идеята за създаването на мъжкия хор „Стефка Благоева“ се ражда на 30-годишния юбилей на Хора на пловдивските момчета. Негов диригент става Теодосия Панкова, а в последните две години със състава работят Пламен Първанов и съвсем младия диригент Цветан Цветков, възпитаник на пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство. Това е първият голям задграничен успех на малките момчета и мъжете, започнали да пеят при Стефка Благоева при основаването на хора. Част от тези големи певци са бащи на децата, а какво по-голямо доказателство за истинска приемственост в хоровото изкуство може да съществува? Някогашната мечта на незабравимата и обичана диригентка Стефка Благоева е изпълнена и тя сигурно е много щастлива там, където витае духът и.
Директор на международния хоров фестивал с конкурс „Музиката и морето“ в Паралия Катерини е македонецът Гоце Димовски, който в интервюто изтъква голямата хорова традиция в Пловдив и споменава с уважение името на Стефка Благоева. Ще чуете впечатленията на международното жури и част от творческия екип на хоровата школа „Стефка Благоева”, както и традиционния поздрав на пловдивските момчета „Джиги-джиги-джиг“, с който ме посрещнаха в техния град и изпратиха след седмица, изпълнена с много емоции и радост.
До нови срещи, момчета!
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg