Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитровден – „Дойде ли Димитър идва и снегът”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Свети Димитър е един от любимите светци на българина. На празника, който се чества на 26 октомври имен ден имат всички носещи неговото име: Димитър, Димитрина, Драган, Димо, Димка, Митко, Митре и сродни на тях.
Димитрий Мироточиви Солунски бил градоначалник на Солун по времето на император Диоклетиан. Императорът не знаел, че той е таен християнин и му наредил да убие всички поклонници на новата вяра. Вместо това , градоначалникът увещавал вярващите да бъдат непреклонни пред езичниците. Димитрий бил арестуван заради това си дело и бил приканен да се откаже от новата си вяра, а след като не се съгласил бил хвърлен в тъмница. Преди да получи присъда, обаче, в килията му влезли войници и го убили по време на молитва.
Това се случило но 26 октомври 306 година.
Най-рано култ е установен към светеца в Солун през V век. След няколко неуспешни нападения над града от славяни и авари, защитниците повярвали че са устояли заради покровителството на св. Димитър. През XIII век св. Димитър е обявен за закрилник на Асеновци. Най-често свети Димитър е изобразен на кон, убиващ Лий – символ на неверника антихрист.
СнимкаБългарско народно предание, представя свети Димитър като брат близнак на свети Георги. Приживе те се разделили, тръгвайки по света в различни посоки. Преди да тръгнат Георги казал на Димитър, че ако види от стряха кръв да капе, то значи е умрял. Минало време и това се случило. Димитър веднага тръгнал към Георгиевата страна на света където заварил страховита ламя, която вече била убила Георги. Притиснал Димитър ламята и поискал тя да му даде душата на Георги. Неспособна да победи светеца тя му дала каквото искал. После двамата яхнали конете и литнали към небесата. Разделили годината по братски – за свети Георги лятото, а за свети Димитър – зимата.
За това според народните вярвания денят на светеца бележи началото на зимния период в годишния календарен цикъл. Св. Димитър като покровител на зимата, студа и снега язди червен кон, разтърсва дълга бяла брада, а от нея се сипе сняг. Като предвестник на мрака той се свързва и с мъртвите. В събота преди празника се посещават гробовете на близките хора, за да бъдат почистени. Преливат се с вино и се раздава хляб и варено жито.
Българският Димитровден е сред най-жизнерадостните есенни празници. В този ден овчарите се прибират със спечеленото по домовете. По този повод се организира голям събор, коли се курбан за здраве. Нарежда се пищна трапеза, за която жените приготвят курбан от овнешко месо или гювеч с овнешко, яхния от пиле, пита с ябълки, печени ябълки или тиква, рачел, пестил от сини сливи, варена царевица. Веселбата продължава до полунощ, когато врачки и баячки гадаят по луната, кога ще се завърне пролетта, дали ще е щастлива и берекетлия.
Да е честит празника на всички именници. Бъдете здрави, живи и благословени!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30