Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайните на Аладжа манастир

Снимка: архив

Легендата разказва, че десетина година преди Освобождението ни от османско иго, един скитник открива близо до Аладжа манастир подземие с 49 стаички. Последната била затворена от желязна врата с огромен катинар. Щом се доближил до нея, чул гръмовен глас и избягал. Как това достигнало до ушите на местния паша, не се знае, но понеже отдавна се носили слухове за скрито имане в тези земи, пашата пратил аскер да прерови всичко наоколо. Нищо не открил и ядосан, изпратил скитника на заточение. Скитникът, обаче, не отказал и щом изтърпял наказанието си, върнал се на мястото с приятел. Казват, че двамата извадили три чувала златни монети…
Според археолога Карел Шкорпил, посветил много години от живота си на археологически проучвания по тези места, парите са византийска монетна находка. В т.нар. катакомби, на 400 метра от Аладжа манастир са открити керамични фрагменти и монети от времето на император Юстиниян, което означава, че са били обитавани още от 4-6 век.
Има и други легенди за това място - според една от тях всяка пролет тук се появява духът-пазител на съкровищата на християнската обител и горите Ром (или Рим) папа, за да провери дали всичко е наред. Защото мястото е свято и почитано от стари времена…
Още за чудесата на Аладжа манастир и историята на най-забележителния български средновековен композитор Йоан Кукузел, Ангелогласния, в поредния епизод на „История на изкуството за деца”.

6 декември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00