Директно предаване от Златната зала на „Музикферайн”, Виена на 1 януари, от 12 часа, по програма „Христо Ботев”
Традициите са нещо прекрасно! Независимо дали се придържаме стриктно към тях, или демонстративно ги пренебрегваме, именно те, традициите, внасят онази необходима доза стабилност в живота ни, без която трудно бихме могли да оцелеем. А когато става дума за празници, присъствието им е направо задължително! Представете си само – какво би била Коледата без елха и подаръци, а Новата година – без шампанско и поздравления в дванайсетия час? Не че няма да ги има, но просто няма да е същото! Пък и колко останаха хубавите неща в живота ни, че доброволно да се лишаваме от тях?
В сърцето на Стара Европа отдавна са проумяли тази истина и не само нямат никакво намерение да се отказват от традициите, а напротив – придържат се към тях по възможно най-красивия начин! Всяка година на Първи януари, точно по обед, Виена дава тон на света и той се настройва празнично! Музика, красота и искрящо веселие – два часа и половина, в които хората забравят за граници и различия и искрено вярват, че животът наистина може да бъде по-светъл и по-справедлив!
Започнал през 1939 година като средство за повдигане и утвърждаване на националния дух след анексирането на Австрия от Хитлеристка Германия, с течение на времето Новогодишният концерт на Виенската филхармония някак неусетно се превърна в един от символите на Новата година.
Аз лично не мога да си представя първи януари без музиката на фамилия Щраус и пищно украсената с цветя Златна зала на „Музикферайн”! А и Съдбата пожела така, че вече повече от две десетилетия за мен работата и удоволствието се преплитат по един невероятно вълнуващ начин – от студиото на програма „Христо Ботев” да бъда посредник между онова, което се случва във Виена, и всички вас, които макар да сте си вкъщи, искате да бъдете част от вълшебството! Невероятно е да виждаш и да чуваш как година след година на подиума се сменят различни диригенти, а празничното настроение и съвършенството на оркестъра са неизменни! Сякаш и сега пред очите ми са концертите с легендарните Херберт фон Караян, Клаудио Абадо, Карлос Клайбер, Лорин Маазел, Николаус Харнонкур, Рикардо Мути, Марис Янсонс, Жорж Претр, Даниел Баренбойм... Късчета магия от един пъстър музикален калейдоскоп, призван да ориса с добро и красота всички последващи дни от току-що родената година!
За 1 януари 2015 година Виенските филхармоници, които по правило сами избират своя диригент, са поканили един особено любим за тях музикант: индиеца Зубин Мета, едно от най-уважаваните имена в света, почетен диригент на оперните театри в Милано, Виена, Монреал, Лос Анджелис и Ню Йорк. Това е петото участие в Новогодишния концерт на 77-годишния маестро (предишните му изяви бяха през 1990, 1995, 1998 и 2007), което автоматично го нарежда в списъка от големи диригенти, дирижирали този концерт най-често, веднага след Вили Босовски, Клеменс Краус и Лорин Маазел. Но има и още нещо – отношенията между родения в Бомбай Зубен Мета и Виенската филхармония не са просто „професионално сътрудничество”. Както ги определя самият диригент, те са „любовна връзка, продължила повече от 52 години”. Зубин Мета е учил във Виена от 1954 до 1957 г. и твърди, че макар да е израснал с класическата музика, именно тук за първи път е усетил нейния дух. „По онова време си мислех, че ушите ми ще експлодират” – спомня си той – „За мен това беше истинско откровение...”
Както винаги, сигналът на Еврорадио ще постави началото на концерта в 12.15 часа българско време. Ние обаче ви каним малко по-рано – точно в 12, за да се настроим празнично с „виенска музика” и да сме готови да не пропуснем нито звук от онова, което ще ни предложат от Златната зала на „Музикферайн”!
Тази година в Новогодишния концерт освен традиционните творби на фамилията Щраус ще звучи още музика от Франц фон Супе и от скандинавския композитор и диригент Ханс Кристиан Лумбю, наричан „Датският Щраус”.
Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека. Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg