За бесарабските и таврийските българи, потърсили убежище далеч от родните огнища преди повече от два века, българският език винаги е бил майчиният, домашният, „своят“ език. Едва преди няколко десетилетия обаче те получават правото децата им да изучават книжовния български език в училище, а в момента се налага да се борят за реалното осъществяване на това право.
Да говорят български и да бъдат българи за тях нерядко е означавало да рискуват живота си, а и сега запазването на националната им идентичност не е безпроблемно. Макар че в последните месеци покрай драматичните събития в Украйна се чуха гласове на загриженост за бесарабските българи, е трудно да се каже, че сме се доближили до тях, че сме научили много повече за съдбата им, за проблемите и мечтите им.
А историята на нашите братя и сестри от Бесарабия и Таврия е част от нашата национална история, а старинният език, макар и примесен с чужди елементи, който те говорят, е свидният език на общите ни прародители. За това разговаряме с Елена Ковтун, родом от Одеска област, Украйна, Стефан Намлиев, радетел за българщината, учител и председател на Приморското районно българско културно-просветно дружество в Запорожка област, Лариса Савченко, директорка на българското неделно училище „Васил Левски“ в Бердянск, Запорожка област и Прасковя Русева, учителка в неделното училище в с. Кубей, Болградски район.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg