• Как да не се обърка човек – колкото повече се говори за женски квоти на ръководни и престижни позиции в обществото, толкова по-непрестижно става жените да се наричат с думи в женски род. Иначе казано, колкото и жени да има в парламента, те не са депутатки, а депутати, директорките на училища, фирми и организации са директори, председателките на управителни съвети и комисии са председатели, преподавателките са преподаватели. Дори в силно феминизираните професии като учителската и журналистическата всички са учители, възпитатели, журналисти, кореспонденти, репортери. Писателките, поетесите, авторките, съставителките, галеристките, изкуствоведките, музикантките, изпълнителките почти напълно изчезнаха (от речника ни). Явлението се нарича от езиковедите „маскулинизация“ („омъжествяване“, както го беше превел някой). При това то не е ново и отдавна е излязло извън сферата на професиите, чиновете и длъжностите. Масово и натрапчиво, особено силно в последните години, жените се наричат и са наричани с думи в мъжки род – тя е въздържател, почитател, състезател, гражданин, ученик, пенсионер, българин. Това според мнозина накърнява не само чувството за достойнство на жените, но и езиковото чувство на говорещия български език. За много други обаче е нормално, правилно, дори престижно. Откога се наблюдава тази тенденция, на какво се дължи засилването й, необратима ли е коментират Ванина Сумрова, гл. ас. в Института за български език, Мария Димитрова, журналистка в БНР и Владислав Миланов, гл. ас. в Софийския университет.
• Забравете тази дума: от коя особено дразнеща дума или израз можем да се лишим и с какво да я заменим – предлагате вие, уважаеми слушатели.
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg