Тази година, първи в листата на пролетните хорови фестивали у нас се вписаха шуменци. Там от 2 до 5 април се проведоха за 23 път традиционните Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”, в които участваха общо девет състава (осем български и един от чужбина - Кишинев, Молдова). В три поредни вечери многобройната публика в концертната зала „Проф. Венета Вичева” на Община Шумен аплодира участниците и техните диригенти и открито изрази пристрастията си. А те, общо взето, съвпаднаха с наградите, които бяха раздадени на сцената след заключителния акорд.
В последните години, с много малки изключения, хоровите фестивали в България придобиха конкурсен характер. Дори и тези с дългогодишни традиции, като шуменския, решиха да изведат напред състезателното начало, с цел да откроят най-добрите участници.
Проф. Венета Вичева е инициатор за създаването на Хоровите празници в Шумен през 1971 година и сега, две години след нейната кончина, фондация „Проф. Венета Вичева” с председател Томислав Вичев учреди награда за диригентско майсторство на нейно име, която съвсем заслужено получи хор „Детска китка” от Пловдив с диригент Яна Делирадева. Статуетката връчиха проф. Теодора Павлович и Томислав Вичев, племенник на проф. Вичева. Този състав определено ме впечатли, не само с вокалното си майсторство и разнообразен репертоар, а най-вече с яркото си сценично присъствие, което много рядко наблюдаваме в елегантен и точно дозиран вид на нашите сцени. Хорът-домакин „Бодра песен”, ръководен от Деница Узунова също показа високи умения и бе обявен за европейски посланик на хоровото изкуство - отличие, давано от Европейската хорова федерация към Европейския съюз. То бе връчено от Жан-Пиер ван Авермаат, генерален секретар на федерацията. Балканският хоров форум в лицето на своя президент акад. Емил Янев пък награди шуменските певци за най-добре представил се хор. И още едно отличие - за най-добър диригент и хор от г-н Авермаат, поделено с Хора на варненските момчета и младежи на Дарина Кроснева.
23-те Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников” отново събраха много гости от страната и чужбина, сред които се открои обаятелната фигура на талантливия словенски диригент и композитор Амброж Чопи. За първи път тук, на шуменска сцена с хора на домакините, той представи цялостно своята творба Missa brevis за хор, пиано и ударни инструменти с участието на Жанета Кацарова (пиано) и Даниела Ламбова и Димитър Димитров (ударни инструменти).
Тазгодишният фестивал имаше специално посвещение, адресирано към 140-годишнината от рождението на патриарха на българската хорова песен Добри Христов. В рамките на събитието се проведе творческа среща на тема „Детското хорово пеене в България и Европа” и представяне на нови нотни сборници.
Цялата пъстра документална картина с музика и интервюта разпределихме в две поредни издания на Cantate Jubilate с водещи Мануела Манчева и Димана Тодорова. Надяваме се, в пълна степен да усетите фестивалния дух, изпълнен с много положителна енергия и вдъхновение.
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg