Те са Марта, Април, Мая, Лазар, Цвети... Имената им напомнят за пролетните месеци и празници. Сред тях са още Живка, Здравка... и Петра, което от старогръцки означава камък, твърдост!... Хубави имена-символи носят малките питомци на въздушната детска градина. Вижте ги на снимката колко са пухкави, симпатични. И храбри! Тези мъници са един от поводите на заслужена гордост в Спасителния център за диви животни Зелени Балкани - Стара Загора. Центърът е предназначен за диви животни, но - парадоксално, по-често екипът от биолози и техните съмишленици, доброволци от цяла България, се натъкват на вандалски прояви в света на хората, не на животните. Толкова жесток може да бъде човекът, че да заличи от земята цели видове, обитавали в продължение на хилядолетия природата. Така застрашени от изчезване се оказват малките ловни соколи, с чието възстановяване се залавят сърцато хората от центъра.
Христина Клисурова и нейните колеги нерядко се чувстват като в началото на Сътворението. Да започват съвсем от кота „нула” целия процес по възстановяване на един или друг изчезнал или застрашен вид. Кога е най-хубавият момент? Когато усилията се увенчават с успех и на воля е пуснат поредният питомец. В случая, става дума за една цяла „детска градина” от малки ловни соколи, които ще запълнят празнотите в българската природа. Как се адаптират към естествената среда?
Чуйте интервюто с Христина Клисурова, излъчено в предаването „А сега накъде”. Устремени към света навън, да пожелаем на летящите малчугани срещи само с добри хора! И попътен вятър.
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg