След хоровите фестивали в Шумен, Търговище, Балчик и Поморие идва ред и на Свищов да посрещне участниците и гостите на традиционните хорови празници „Янко Мустаков”.
През 1868 година, в красивия крайдунавски град е основан първият български хор от всестранно надарения музикант и общественик, учителя Янко Мустаков. От там започва и историята на хоровото пеене в България, която само след три години ще оформи 150-годишното си съществуване.
През първата половина на миналото столетие, като израз на почит към личността и делото на Янко Мустаков свищовските певци приемат неговото име. От създаването си хорът е ръководен от диригентите: Янко Мустаков, Янко Чакалов, Слави Драганов, Иван Лозанов, Никола Иванов, Любомир Павлов, Тодор Кабакчиев. От 1995 до 1998 г. диригент е Веселина Атанасова, а от 1998 година ръководството поема Елизабет Людмилова. Творческият възход на хор „Янко Мускатов” през годините е свързан с имената на проф. Васил Арнаудов, който е негов консултант в периода 1980-1991 г. и на Георги Делиганев, изтъкнат български хоров специалист и дългогодишен вокален педагог на състава.
От 1981 година певческият колектив става домакин на хоровите празници „Янко Мустаков”, които в първите си издания са били грандиозни по мащаби. В днешните икономически условия, те нямат този блясък, но с изключително приятната си и творческа атмосфера привличат диригенти и съмишленици от цялата страна и чужбина.
В разговора с Елизабет Людмилова, диригент на най-стария български хор и член на организационния комитет на Международните хорови празници „Янко Мустаков” в Свищов, ще научите кои са тазгодишните участници и съпътстващите прояви в рамките на фестивала. Разбира се, който има възможност и желание може да приеме нейната покана да посети родния град на Алеко Константинов. А там със сигурност има какво да види и научи…
Поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика" ще бъде открита днес в Националната музикална академия "Професор Панчо Владигеров" в София от 18.30 ч. Тя предлага богата програма, изпълнявана от изявени китаристи, както и уникален концерт, който съчетава традицията на класическото пиано с фолклорната музика. Всички..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg