След хоровите фестивали в Шумен, Търговище, Балчик и Поморие идва ред и на Свищов да посрещне участниците и гостите на традиционните хорови празници „Янко Мустаков”.
През 1868 година, в красивия крайдунавски град е основан първият български хор от всестранно надарения музикант и общественик, учителя Янко Мустаков. От там започва и историята на хоровото пеене в България, която само след три години ще оформи 150-годишното си съществуване.
През първата половина на миналото столетие, като израз на почит към личността и делото на Янко Мустаков свищовските певци приемат неговото име. От създаването си хорът е ръководен от диригентите: Янко Мустаков, Янко Чакалов, Слави Драганов, Иван Лозанов, Никола Иванов, Любомир Павлов, Тодор Кабакчиев. От 1995 до 1998 г. диригент е Веселина Атанасова, а от 1998 година ръководството поема Елизабет Людмилова. Творческият възход на хор „Янко Мускатов” през годините е свързан с имената на проф. Васил Арнаудов, който е негов консултант в периода 1980-1991 г. и на Георги Делиганев, изтъкнат български хоров специалист и дългогодишен вокален педагог на състава.
От 1981 година певческият колектив става домакин на хоровите празници „Янко Мустаков”, които в първите си издания са били грандиозни по мащаби. В днешните икономически условия, те нямат този блясък, но с изключително приятната си и творческа атмосфера привличат диригенти и съмишленици от цялата страна и чужбина.
В разговора с Елизабет Людмилова, диригент на най-стария български хор и член на организационния комитет на Международните хорови празници „Янко Мустаков” в Свищов, ще научите кои са тазгодишните участници и съпътстващите прояви в рамките на фестивала. Разбира се, който има възможност и желание може да приеме нейната покана да посети родния град на Алеко Константинов. А там със сигурност има какво да види и научи…
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg