На 23 юни т.г. след проведен конкурс за диригент на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“, авторитетното жури обяви своя избор в лицето на Славил Димитров. Той ще работи в екип с хормайстора София Бърдарска, одобрена в същото състезание, на което се явиха общо четиринадесет души – десет за поста диригент на капелата и четири за неин хормайстор.
Славил Димитров е пианист, композитор и диригент, създател на камерния хор „Симеонис“, който има вече близо десетгодишна история и завоювани награди от международни фестивали и конкурси. Той е с богата диригентска практика в областта на хоровото, симфонично и оперно изкуство и с доказан авторитет. Завършил е експерименталния клас по композиция към консерваторията в Одеса при проф. Георгий Успенски, а след това и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с две специалности – „Хорово дирижиране“ (1995 г.) при проф. Крум Максимов и „Оперно и оркестрово дирижиране“ (1998 г.) при проф. д-р Иван Бакалов и проф. Иван Вульпе.
Ръководил е известни състави като Академичен хор „Ангел Манолов“, Ансамбъл за народни песни и танци „Шумен“, Държавна филхармония – Шумен, Оперно-филхармонично дружество – Русе, Държавна опера – Измир и други; често е канен за гост-диригент на симфонични оркестри в различни градове на страната и в чужбина. В момента е главен диригент на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” във Велико Търново.
Славил Димитров поема новия пост с голямо вълнение, отговорност и респект към епохалните музиканти, ръководили Българската хорова капела досега. В разговора, излъчен в специализираното предаване за хорово изкуство „Кантате, юбилате“ на първи юли, той изтъква имената на Георги Робев, Крикор Четинян, Методи Матакиев, Димитър Русков и Светослав Обретенов, градили имиджа на състава в неговата седемдесетгодишна история.
Има ли доверие между хора и диригента, нещата вървят – доверие, обич, любов… и няма как да има лош резултат – казва още Славил.
Предстои му много работа, за да реализира своята концепция, в която е заложил реални неща.
Най-лесно мога да реализирам идеите за въвеждане на концертни цикли и в капелата. Основно ще започнем с абонаментния цикъл „Именити православни композитори“ – четири концерта. Много искам да направим Детски филхармоничен хор и след две години да го чуем. Хорът трябва да е в много тясна връзка с оркестъра, той е филхармоничен хор. Ще засилим и контактите с висшите и средни музикални училища и тези по изкуствата. Ще се опитаме с капелата и филхармонията да правим това, което очакват хората от нас, да проявяваме с всеки свой концерт нашата професионална съвест, каквато всеки един от нас трябва да има.
Известно е, че работата с професионални певци е по-трудна, отколкото с любители, но когато има кой да запали интереса им – резултатите са невероятни. Дано това се случи през новия музикален сезон с Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ под диригентството на Славил Димитров. Дано отново сме свидетели на пълни концертни зали.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg