На 23 юни т.г. след проведен конкурс за диригент на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“, авторитетното жури обяви своя избор в лицето на Славил Димитров. Той ще работи в екип с хормайстора София Бърдарска, одобрена в същото състезание, на което се явиха общо четиринадесет души – десет за поста диригент на капелата и четири за неин хормайстор.
Славил Димитров е пианист, композитор и диригент, създател на камерния хор „Симеонис“, който има вече близо десетгодишна история и завоювани награди от международни фестивали и конкурси. Той е с богата диригентска практика в областта на хоровото, симфонично и оперно изкуство и с доказан авторитет. Завършил е експерименталния клас по композиция към консерваторията в Одеса при проф. Георгий Успенски, а след това и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с две специалности – „Хорово дирижиране“ (1995 г.) при проф. Крум Максимов и „Оперно и оркестрово дирижиране“ (1998 г.) при проф. д-р Иван Бакалов и проф. Иван Вульпе.
Ръководил е известни състави като Академичен хор „Ангел Манолов“, Ансамбъл за народни песни и танци „Шумен“, Държавна филхармония – Шумен, Оперно-филхармонично дружество – Русе, Държавна опера – Измир и други; често е канен за гост-диригент на симфонични оркестри в различни градове на страната и в чужбина. В момента е главен диригент на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” във Велико Търново.
Славил Димитров поема новия пост с голямо вълнение, отговорност и респект към епохалните музиканти, ръководили Българската хорова капела досега. В разговора, излъчен в специализираното предаване за хорово изкуство „Кантате, юбилате“ на първи юли, той изтъква имената на Георги Робев, Крикор Четинян, Методи Матакиев, Димитър Русков и Светослав Обретенов, градили имиджа на състава в неговата седемдесетгодишна история.
Има ли доверие между хора и диригента, нещата вървят – доверие, обич, любов… и няма как да има лош резултат – казва още Славил.
Предстои му много работа, за да реализира своята концепция, в която е заложил реални неща.
Най-лесно мога да реализирам идеите за въвеждане на концертни цикли и в капелата. Основно ще започнем с абонаментния цикъл „Именити православни композитори“ – четири концерта. Много искам да направим Детски филхармоничен хор и след две години да го чуем. Хорът трябва да е в много тясна връзка с оркестъра, той е филхармоничен хор. Ще засилим и контактите с висшите и средни музикални училища и тези по изкуствата. Ще се опитаме с капелата и филхармонията да правим това, което очакват хората от нас, да проявяваме с всеки свой концерт нашата професионална съвест, каквато всеки един от нас трябва да има.
Известно е, че работата с професионални певци е по-трудна, отколкото с любители, но когато има кой да запали интереса им – резултатите са невероятни. Дано това се случи през новия музикален сезон с Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ под диригентството на Славил Димитров. Дано отново сме свидетели на пълни концертни зали.
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg