Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Победител в класацията „Надпяване“ за месец юни е „Ръченица“ в изпълнение на Петър Ралчев и ФА „Пазарджик“

БНР Новини
Снимка: Булфото


Петър Ралчев е роден през 1961 г. в село Поибрене, Пазарджишко. Израства в музикално семейство и от малък се занимава с музика. Завършва Средно музикално училище в Пловдив, където се запознава с цигуларя Георги Янев и двамата млади музиканти, привлечени от любовта си към народната музика създават оркестър „Орфей“, където Петър Ралчев свири до 1983 година.
Ралчев е един от най-ярките съвременни акордеонисти не само на родна, но и на световна. Създател е на уникален виртуозен стил притежаващ мелодичност, богата хармония и импровизация. Това кара много млади изпълнители да станат негови последователи и ученици.
Народната традиция и богатство от мелодии и ритми, той доразвива и осъвременява по свой запомнящ се начин, а образованието му в Националното училище за музикално изкуство в Пловдив, му позволява да се развие неимоверно и да надхвърли традицията.
В годините, в които свири с други властелини на музикалната сцена като Георги Янев, Иво Папазов-Ибряма, Теодосий Спасов, Ангел Димитров, Стоян Янкулов-Стунджи, Пейо Пеев, Йълдъз Ибрахимова и много други, Ралчев променя представите за акордеона, съществуващи до момента.
Неговата музика е многожанрова и същевременно изтънчена и неповторима.
Петър Ралчев е един от най-ценените музиканти в областта на уърлд мюзик, а неговите изяви и участия във фестивали и културни форуми по света са безкрайно много.
Освен солови участия, той свири в няколко интернационални формации като The Other Europeans Band, No Border Orchestra, Accordionale, Danube Ship Orchestra, Arabesque, и др. Участва и в много български проекти като „Зиг-заг трио“, Българи и др.
Автор на редица албуми и участник в международни музикални проекти, Петър Ралчев на спира да пише музика, която намира място в репертоара и на Фолклорните ни ансамбли.
Прекрасен пример е „Ръченица“, която вашите гласове класираха на първо място в надпреварата през месец юни.
Тя е част от последния албум на фолклорен ансамбъл „Пазарджик“, чийто оркестър я изпълнява заедно с големия акордеонист.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15