Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победител в класацията „Надпяване“ за месец юни е „Ръченица“ в изпълнение на Петър Ралчев и ФА „Пазарджик“

БНР Новини
Снимка: Булфото


Петър Ралчев е роден през 1961 г. в село Поибрене, Пазарджишко. Израства в музикално семейство и от малък се занимава с музика. Завършва Средно музикално училище в Пловдив, където се запознава с цигуларя Георги Янев и двамата млади музиканти, привлечени от любовта си към народната музика създават оркестър „Орфей“, където Петър Ралчев свири до 1983 година.
Ралчев е един от най-ярките съвременни акордеонисти не само на родна, но и на световна. Създател е на уникален виртуозен стил притежаващ мелодичност, богата хармония и импровизация. Това кара много млади изпълнители да станат негови последователи и ученици.
Народната традиция и богатство от мелодии и ритми, той доразвива и осъвременява по свой запомнящ се начин, а образованието му в Националното училище за музикално изкуство в Пловдив, му позволява да се развие неимоверно и да надхвърли традицията.
В годините, в които свири с други властелини на музикалната сцена като Георги Янев, Иво Папазов-Ибряма, Теодосий Спасов, Ангел Димитров, Стоян Янкулов-Стунджи, Пейо Пеев, Йълдъз Ибрахимова и много други, Ралчев променя представите за акордеона, съществуващи до момента.
Неговата музика е многожанрова и същевременно изтънчена и неповторима.
Петър Ралчев е един от най-ценените музиканти в областта на уърлд мюзик, а неговите изяви и участия във фестивали и културни форуми по света са безкрайно много.
Освен солови участия, той свири в няколко интернационални формации като The Other Europeans Band, No Border Orchestra, Accordionale, Danube Ship Orchestra, Arabesque, и др. Участва и в много български проекти като „Зиг-заг трио“, Българи и др.
Автор на редица албуми и участник в международни музикални проекти, Петър Ралчев на спира да пише музика, която намира място в репертоара и на Фолклорните ни ансамбли.
Прекрасен пример е „Ръченица“, която вашите гласове класираха на първо място в надпреварата през месец юни.
Тя е част от последния албум на фолклорен ансамбъл „Пазарджик“, чийто оркестър я изпълнява заедно с големия акордеонист.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35