Петър Ралчев е роден през 1961 г. в село Поибрене, Пазарджишко. Израства в музикално семейство и от малък се занимава с музика. Завършва Средно музикално училище в Пловдив, където се запознава с цигуларя Георги Янев и двамата млади музиканти, привлечени от любовта си към народната музика създават оркестър „Орфей“, където Петър Ралчев свири до 1983 година.
Ралчев е един от най-ярките съвременни акордеонисти не само на родна, но и на световна. Създател е на уникален виртуозен стил притежаващ мелодичност, богата хармония и импровизация. Това кара много млади изпълнители да станат негови последователи и ученици.
Народната традиция и богатство от мелодии и ритми, той доразвива и осъвременява по свой запомнящ се начин, а образованието му в Националното училище за музикално изкуство в Пловдив, му позволява да се развие неимоверно и да надхвърли традицията.
В годините, в които свири с други властелини на музикалната сцена като Георги Янев, Иво Папазов-Ибряма, Теодосий Спасов, Ангел Димитров, Стоян Янкулов-Стунджи, Пейо Пеев, Йълдъз Ибрахимова и много други, Ралчев променя представите за акордеона, съществуващи до момента.
Неговата музика е многожанрова и същевременно изтънчена и неповторима.
Петър Ралчев е един от най-ценените музиканти в областта на уърлд мюзик, а неговите изяви и участия във фестивали и културни форуми по света са безкрайно много.
Освен солови участия, той свири в няколко интернационални формации като The Other Europeans Band, No Border Orchestra, Accordionale, Danube Ship Orchestra, Arabesque, и др. Участва и в много български проекти като „Зиг-заг трио“, Българи и др.
Автор на редица албуми и участник в международни музикални проекти, Петър Ралчев на спира да пише музика, която намира място в репертоара и на Фолклорните ни ансамбли.
Прекрасен пример е „Ръченица“, която вашите гласове класираха на първо място в надпреварата през месец юни.
Тя е част от последния албум на фолклорен ансамбъл „Пазарджик“, чийто оркестър я изпълнява заедно с големия акордеонист.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg