Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ограмотяване до дупка

БНР Новини



• Дупката може да я схващаме и в съвсем конкретен смисъл, ако имаме предвид застрашителното число на неграмотни български граждани и невъзможността засега на образователната ни система и институциите, ангажирани с проблема, да спрат падането надолу в класациите за образованост, функционална и базова грамотност. Гръмките стратегии за насърчаване и повишаване на грамотността и особено красивите акции по общонародни четения и състезания по писане, откриването на читални в парковете, моловете и метрото всъщност нямат много общо с ограмотяването на неграмотните българи. Затова пък училището има. Дали обаче учебните програми и съдържание такива, каквито са в момента, като цяло непроменената концепция за преподаването на български език, литература и другите предмети, наистина ограмотяват и образоват децата ни. Или обезсърчават тези, все по-многобройни, които имат реални затруднения с овладяването на българската реч, докато ги откажат изобщо от образование или ги дарят с дипломи без покритие. А другите, с амбиции за успех и с подкрепящи семейства, претоварват с излишна информация и задълго отблъскват от родната литература и слово пак без да е сигурно че им дават необходимите умения за боравене с устна и писмена реч. Това се питаме в деня, в който българските ученици влизат в празнично украсените класни стаи за първия учебен ден. А разумни и плодотворни начини за успешна работа и с надарените, и с „трудните” деца има и много всеотдайни и талантливи български учители ги прилагат дотолкова, доколкото им позволяват рамките, „спуснати отгоре”, нереалните програми, унифицираните подходи, еднаквите учебници. Нещо повече, учителите се опитват да предизвикат промени в системата, дали обаче този път чиновниците ще ги чуят? За да си честитим първия учебен ден с леко сърце и с доверие към училището. Албена Руневска, Цвета Брестничка и Венета Гаврилова (отляво надясно)Разговаряме с Албена Руневска зам.-председателка на Асоциацията на учителите по български език и литература, Цвета Брестничка, председателка на Асоциация „Родители” и старшите учителки Славка Георгиева от ОУ „Г. С. Раковски” в с. Голямо Ново, Търговищко и Олга Константинова от НУ „Христо Ботев” в Троян.

• Езикови справки по радиото: „старшата учителка”, „старшата сестра”.
• Забравете тази дума: от коя особено дразнеща дума или израз можем да се лишим и с какво да я заменим - предлагате вие, уважаеми слушатели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27