Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дариус Мийо - операта „Виновната майка”

Дариус Мийо (1892-1974) е сред необичайно плодовитите за ХХ в. композитори (над 400 опуса). Предпоследна от 19-те му опери е „Виновната майка” (1964 г.) по последната част от трилогията на Бомарше, свързана с личността на прочутия севилски бръснар - Фигаро.

„Виновната майка”, както и предходните 2 части на трилогията, е пълна с неочакваности, интриги и забавни разкрития. Както е прието в комедия дел арте, действието се развива стремително в рамките на един ден. Нищо не е такова, каквото изглежда.

Какво се случва? Историята е започнала още по времето на „Сватбата на Фигаро”. По време на бизнеспътуване на Графа, Графинята е съгрешила с любвеобилния Керубино. От „грешката” се е появил Леон. От своя страна Графът също някъде е съгрешил - резултатът е Флорестин. Всеки от съпрузите пази дълбоките си тайни, като, разбира се, някъде съществува и дълбоко подозрение. На сцената се е появил интригантът Бегеарс, който мечтае за брак с Флорестин и е готов на всякакви интриги. В същото време двамата млади, Флорестин и Леон, са тайно влюбени.

Историята се развива в рамките на 5 действия. Как - ще разберем от изпълнението на солисти с Виенски радиосимфоничен оркестър под диригентството на Лео Хюсеин, документален запис от 8 май 2015 г.

вторник, 29 септември от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Млад композитор вдъхновява с "Ирландска благословия"

Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция  Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев  работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..

публикувано на 15.07.25 в 18:00

Плевенската филхармония и Йордан Камджалов на турне с “Музикална магия 2”

С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” .  В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов ,  концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната  Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..

публикувано на 15.07.25 в 16:45

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2025

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Двоен концерт за цигулка и виолончело в ла минор, оп. 102. Солисти: Даниел Лозакович (цигулка) и Клаус Макела (виолончело). 3.34 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Симфония № 1 в до минор, оп. 68 4.22 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Струнен квартет, оп...

публикувано на 15.07.25 в 09:25

Соня Йончева, Пласидо Доминго, Хосе Карерас и още звезди в летния сезон на Софийската филхармония

Софийската филхармония предлага  през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights. Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..

публикувано на 15.07.25 в 08:40