За разлика от лекарските операции, чието времетраене може да трае часове, реставрацията на най-старата българска икона е продължила една цяла година. За човек от всяка друга професия е трудно да си представи невероятното търпение, спокойствие и прецизност, с които са работили реставраторите: ден след ден, месец след месец... Сега може да видим резултата: какви са били автентичните цветове на иконата преди 11 века. Сякаш виждаме нова творба, макар че керамичният образ на Св.Теодор от Велики Преслав е създаден в Златната епоха на българската култура, по времето на цар Симеон.
Няма данни дали това е Св. Теодор Тирон или Св. Теодор Стратилат. И двамата светци-воини са силно почитани в православния християнски свят. Затова специалистите казват обобщено за иконата, че е на Св. Теодор. По спецификата на ръцете, продължението на жестовете, могат да отгатнат и невидими за окото на непознавача линии на движенията. Светецът е държал книга и кръст. За светец-воин посланието е изключително силно и въздействащо: освен с оръжие, в живота може да се воюва и с други средства, като вярата и образоваността.
Къде може да се види най-старата българска икона? В Националния археологически институт с музей при БАН. Струва си да сравните онзи образ, който познаваме от учебниците в училище, и този - след реставрацията. Колкото и да сме свикнали с рутината, че керамичната икона се е превърнала в част от символиката за България, разгледайте внимателно международния си паспорт за задгранично пътуване. Сред знаковите елементи, с които по света ни разпознават като българи, е образът от най-старата наша икона - на Св. Теодор. Още интересни моменти от реставрацията ще научим от д-р Даниела Чернева, ръководител на проекта.
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg