Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любими дуети – от миналото и настоящето

БНР Новини

В математиката – числото 2, в китайската философия – Ин и Ян, в астрологията – Марс и Венера, в литературата – лошото и доброто, в религията – дявола и ангела, ада и рая, в живопистта – черното и бялото, родените едновременно от утробата на майката – близнаци. Разбира се, има още много примери в живота за символа на двойката – както за две противоположности и антагонизъм, така и за пълно сливане и обединяване и синхрон на две енергии.

В музиката, изпълнението на двама души се нарича дует или дуо. Няма значение дали ще бъде от солови инструменти или гласове. В предстоящата поредица „Любими дуети – от миналото и настоящето“, приятелите на програма „Христо Ботев“, ще имат възможност да си припомнят някои ретро, но превърнали се в обичани изпълнения на дуети, а и да чуят съвременни такива.
Ще звучат вълнуващите музикални тандеми на Франк и Нанси Синатра, Шарл Азнавур и Мирей Матийо, Стефан Данаилов и Маргарита Хранова, Майкъл Бубле и Нели Фуртадо, Джорджа и Ерос Рамацоти, Кирил Маричков и Белослава, Леонид Агутин и Анжела Варум, Саша Дистел и Дион Уоруик, Елене Сегара и Жо Дасен, Агнета Фалтског и Питър Сетера, Наталья Подольская и Владимир Пресняков, Хулио Иглесиас и Даяна Рос, Пол Анка и Глория Естефан, Орлин Горанов и „Тоника СВ“, Леонид Агутин и Tomas N'evegreen, Джеймс Инграм и Пати Остин, Лучано Павароти и Бари Уайт, Виктор Рыбин и Наталья Сенчукова, Дзукеро и Ренди Крофорд, Дует Ритон, Ал Бано и Ромина Пауър, Милица Божинова и Илия Ангелов, Керън Карпентър и Ричард Карпентър, Джони Холидей и Силви Вартан, Барбра Страйзънд и Бейбифейс, Филип Киркоров и Алла Пугачова, Жуау и Бебел Жилберто, Лайънъл Ричи и Кени Роджърс, Стас Михайлов и Таисия Повалий и много, много други.

15 октомври, от 11 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирян Колев

Звуците на Малайзия

Warm Waves/"Топли вълни" е сантиментален албум, който включва теренни записи от пътуването на експерименталния музикант Мирян Колев до Малайзия през 2024 г.  Записани в обекта на ЮНЕСКО Джорджтаун и околностите на остров Пенанг, те улавят топли спомени в звук. Градските улици, плажовете, религиозните храмове, цикадите в джунглата, звуците на..

публикувано на 03.08.25 в 10:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 август 2025

1 август Свири Оркестърът на Полското радио във Варшава с диригент Михаил Меринг. 3.00 часа – Рихард Вагнер (1813-1883), Зигфрид идилия. 3.22 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Вариации по тема от Хайдн, оп. 56а. 3.41 часа – Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791), Симфония № 36 в До мажор, K.425, "Линц". 4.10 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Клавирен..

публикувано на 31.07.25 в 09:25

Джаз по наследство – Вероника Вапирова и Международният джаз фестивал "Варненско лято"

Той е най-старият действащ джаз фестивал в България. Основан още през 1992-ра година от прочутия ни саксофонист и композитор Анатолий Вапиров, през годините Международният джаз фестивал "Варненско лято" се е превърнал в едно от най-устойчивите и обичани музикални събития в България. От няколко години дъщерята на Анатолий Вапиров – Вероника..

обновено на 30.07.25 в 17:28

Певицата Мона за силата и музиката, достъпна за хора, лишени от слух

Според проучвания едва 16% от изпълнителите в световен мащаб правят музиката си достъпна за глухата общност. Днес, в XXI век, технологиите дават своя принос за това чрез специални костюми, които възпроизвеждат вибрациите от ритъма така, че нечуващите да се потопят в него и да се наслаждават на живи концерти. Жестовият превод на текстовете на сцената..

публикувано на 30.07.25 в 12:45

Концерт на Рошийн Мърфи в програмата на Burgas Summer Live

Наситената програма в културния живот на столицата не е пречка и на морето да се организират паметни музикални събития. Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена –  Рошийн Мърфи. Очакваме..

публикувано на 28.07.25 в 10:06