От 15 до 18 октомври 2015 година, град Ямбол ще бъде домакин на Осмия Тракийски хоров фестивал с международно участие. Ден преди откриването, в предаването за хорово изкуство Cantate Jubilate гостува Весела Пастърмаджиева – диригент на Ямболската хорова школа „Проф. Георги Димитров“ и артистичен директор на Тракийския хоров фестивал. Ето какво сподели тя:
Вече за осмо поредно издание ние се изправяме пред едно предизвикателство да съберем на ямболска сцена различни атрактивни и стойностни състави от всички видове ансамблово пеене. Както всяка културна традиция и нашият фестивал премина през различни етапи от своето създаване досега – той се развива и като идея, и като сценично присъствие. Тази година концертите вече са пет. От няколко издания – три или четири, имаме един сравнително не много популярен модел на включване на оригиналното ансамблово народно пеене в специален концерт.
Има и още една, за нас твърде основателна причина да включим фолклора в един хоров фестивал. Неслучайно фестивалът се нарича тракийски. Ние организаторите имаме твърде силен сантимент и пристрастие към тракийската цивилизация и към нейното наследство. И затова тракийски, не само като място на събитието, защото е в Тракия, но и защото искаме да напомним по някакъв начин, че това което се случва сега има своите корени много, много назад във времето и то е било, бих казала, цивилизационен феномен преди много векове. Искаме да го подчертаем по някакъв начин.
Стремим се да има разнообразие, да показваме на нашата публика творчеството на състави, които до този момент не е имала възможността да чуе и да види. В същото време търсим и доброто качество, макар, че искам да подчертая, че фестивалът няма конкурсен характер и това не е неговата цел. По-скоро ние мислим за посланието на този фестивал като за една идея да се покаже действително голямото богатство и голямото наследство на българското хорово изкуство и на българската хорова традиция и да покажем, че тя е жива и се развива в много посоки. Това мисля, че е най-ценно и най-перспективно насочено към бъдещето.
Тракийският хоров фестивал е немислим без успешния екип, който го ръководи. Ще прибавя и скъпоценния тандем майка и дъщеря Пастърмаджиеви – едно от нещата, с което град Ямбол се гордее. Стефка Пастърмаджиева е създател на Ямболската хорова школа „проф. Георги Димитров” през 1967 година и тази школа, за радост устоя на превратностите на бурното време, в което живеем. Къде е разковничето? Когато се намерят много хора, които да са готови заедно да работят за една идея, тогава има по-големи шансове тя да успее.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg