Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български изпълнители: Проф. Константин Ганев

Джулия Ганева и проф. Константин Ганев
Снимка: nma.bg/bg



На 13 октомври 2015 г. някак тихо премина 90-годишнината от рождението на големия български музикант и педагог проф. Константин Ганев. Но той бе сред 54-те интелектуалци, които в навечерието на Празника на българската култура и просвета 24 май т.г. получиха наградата „Златен век” - печат на Симеон Велики. Щастливо е съчетанието на изпълнителя-артист, на добрия педагог с ерудицията на изследователя. Интегралният подход към явленията в изкуството, находчивата аналитична мисъл и цветист език на проф. Ганев помнят отлично неговите ученици, запечатани са и в многобройните му статии за музиката, студии и рецензии, събрани подборно в книгата „По следите на музикалните впечатления”.
Но може би най-важното съзидание е уникалният пианистичен клас, който заедно със съпругата си Джулия Ганева, водят дълги години в НМА „Панчо Владигеров” в София, а от 1990 г. и в далечна Япония - Академията „Мусашино” в Токио. Техни възпитаници са лауреати на престижни международни и национални конкурси, имат реализация в различни страни по света, ще припомним имената на неколцина: Стела Димитрова-Майсторова, Димо Димов, Марина Капацинска, Боян Воденичаров, Емма Тахмизян, Павлина Доковска, Михаил Славов, Борислава Танева, Томислав Байнов и други. А клавирното дуо Джулия и Константин Ганеви (създадено през 1962 г.) не само постави висок еталон в музицирането на пиано 4 ръце, на две пиана, но и вдъхнови българските композитори да напишат над 50 творби за този ансамбъл.

В предаването ще чуете някои от соловите записи на Константин Ганев, запазени във фонда на БНР, както и колоритните разкази за методите на преподаване в школата Ганеви на трима от изявените техни ученици - Аглика Генова, Любен Димитров и Йовчо Крушев.

петък, 6 ноември, от 23 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18