Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново една любима приказка на Андерсен, но всичко ли е толкова просто

БНР Новини
Снимка: Ян Даниелс

Приказките на Андерсен са като любимото музикално парче. Повторното им слушане не само откроява нови нюанси, мисли и детайли във вече като че ли напълно познатата история. Цялата вълна от образи, емоции и пренасяне в детството, която ни залива докато слушаме аудиото, създава и усещане на уют, спокойствие и задълбочаване в себе си. Все едно сме си в къщи. Както любимата музика.
В приказките на Андерсен, така както Радиотеатърът ги адаптира и поднася на слушателите, има и предизвикателства за възрастните. Не само свежото усещане от среща с оригинално хрумване и истории, сами по себе си стари като света, но чудесно, чувствително и мъдро разказани от Кристиан Андерсен. Тук е място за среща и с актьорско изкуство, звук и режисура на супер ниво. И тези „Дивите лебеди“, нашите „Дивите лебеди“, които са една от стотиците радиоверсии на приказката, направени на всякакви езици от всякакви радиа и звучащи в ефира на планетата, са нещо, което си струва да се чуе. Режисьор: Илия Добрев. Участват: Дарин Ангелов, Екатерина Стоянова, Михаил Петров, Веселин Мишев, Нина Стамова, Мая Бабурска и Иван Налбантов.
Ако искаме да бъдем верни на автора, който според разкритията на изследователите му, проучили както собствените му писма и дневници, така и тези на негови съвременници и приятели, изобщо не става дума и не трябва да става дума за една проста и наивно разказана история за деца. Андерсен е бил амбициозен автор с рязък и проницателен уми и постоянно измъчвана душа , неустоимо привлечен от висшето общество. Неговите приказки са много по-сложни, многопластови и изтънчени от онези наивни линейни историйки, които са се получили при много от безбройните преводи, адаптации и медийно мултиплициране. Имаме среща със сериозен творец, с истински художник и прозорлив наблюдател на човешката природа и социалната действителност, който още в Дания от 19 век е стигнал до заключения, които спокойно могат да бъдат назовани модерни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00