Интересувам се от това, как изкуството подсъзнателно ни въздейства, за да разбираме нещата от живота. От детайлите, които също говорят много за идеите на твореца и символиката, която ние не винаги забелязваме… И не предполагаме за съществуването на „невидими“ символи и енергии, които ни покоряват.
Евстати Апостолов счита, че неговото инженерно мислене е типично за тесния специалист, за технократа… Но всъщност се оказа, че разбирането му за художествените произведения далеч надхвърля виждането на забързания делови човек. Той е машинен инженер, с повече от 45-годишен опит като конструктор. Бил е хоноруван преподавател в Техническия университет – София. В момента е управител на малка фирма за конструиране на изделия. Повече от 10 години, съвместно с екип от ТУ София, участва в изграждането на съвременен ускорител в Германия. За своя принос в издигането на международния авторитет на университета е награден със златен медал.
Когато се срещам с изкуството винаги търся символа, стремя се да открия и разбера посланието на творбата. Аз търся и искам да видя „невидимите“ неща извън формата… С тези негови думи започна първата ни среща. Той е един от вас – нашите слушатели. Предложи да се видим и да поговорим по темите на предаването. Аз пък го поканих да бъде моят гост в студиото. Началото на разговора, при всяко едно запознанство, е винаги интересно и донякъде „символично“. Защото макар и набързо, разкрива какъв е човекът, с когото ти предстои да общуваш…
Евстати Апостолов разбира изкуството като една възможност технократът да се предпази от „изсушаване“, да потъне окончателно в своята деловитост. Продължаваме в студиото нашият разговор за изкуството.
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..
Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg