Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещата партия на Лютви Местан – ДОСТ (приятел) или дерт (проблем)

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Тази седмица Турция, която в последно време привиква ту руския, ту американския посланик в Анкара, за да им иска обяснения за изразявани от страните им позиции, предприе безпрецедентен ход по отношение на България – наложи забрана за влизане в страната на почетния председател на ДПС Ахмед Доган и депутата Делян Пеевски. Мотивът е заетата от тях проруска позиция по повод сваления от Анкара руски самолет и действия, насочени срещу интересите на Турция в региона. Ходът на Анкара е до голяма степен символичен, тъй не е известно Доган или Пеевски да са планирали посещение в Турция. Но предприетата от Анкара стъпка е сериозно предупреждение към българските власти относно баланса в отношенията с Русия, както и израз на подкрепа за действията на Лютви Местан, който тази седмица обяви намерението си да създаде партия ДОСТ. На турски това означава приятел. Възниква въпросът – чий приятел?
Президентът Ердоган отправи в четвъртък заплаха към Европейския съюз, че ще отвори вратите пред мигрантите и ще им пожелае „приятен път“ в Европа. Разбира се, тази заплаха ще стане действителност, ако Европейският съюз не развърже кесията и не плати дължимото на Анкара – три милиарда евро, на първо време. Заплахата на Ердоган отново поставя остро у нас въпроса за довършването на защитната ограда на границата и за взимането на допълнителни мерки за нейната защита.
Синдиците на КТБ публикуваха поредните списъци на вложители. От тях стана ясно, че министри, депутати и магистрати са спестили впечатляващи суми в банката. Прави впечатление, че над половината от хората със спестявания по половин милион са магистрати. Публикуването на списъка скоро след силно критичния по отношение на съдебната система доклад на Европейската комисия поставя определени въпроси. Във всеки случай казусът няма да се реши, докато не бъдат публикувани списъците на кредитополучателите, докато най-после не стане ясно къде са изчезналите 3 милиарда и 500 милиона лева.
Тази седмица станахме свидетели на поредния сблъсък между еколози и привърженици на бизнес проектите в нашите планини. Дългогодишните конфликти между природозащитници и привърженици на разширяването на ски инфраструктурата в Пирин и Рила ще продължат, докато продължава пълният хаос около защитените територии, липсата на всякаква работеща регулация там и продължаващите съмнения, че институциите не са на страната на хората.
С подписите на 69 депутати от БСП, ДПС и независимите Георги Кадиев и Велизар Енчев беше внесен първият вот на недоверие към втория кабинет на Бойко Борисов – за провал в сферата на здравеопазването. Резултатът е предизвестен, но вотът ще даде възможност да се чуе повече за проблемите в здравеопазването, както и да се види кой е в управлението и кой е в опозиция.
Парламентът прие на първо четене промени в закона за културното наследство, които имат за цел да се преодолее бюрокрацията и да може да се взимат по-бързи решения за обновяването на паметниците на културата.
Правителството официално издигна кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Какви са шансовете й да оглави световната организация според реакцията в българската и световната преса?




Историческа среща в Куба на папа Франциск и главата на Руската православна църква патриарх Кирил. Какви са целите? И как Църквата общува с медиите?






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10