Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Алма Малер

Снимка: alma-mahler.at
Алма Малер – жената-предизвикателство, наричана дори „чудовище”; любимата на прочути мъже; съпругата на композитора Густав Малер, архитекта Валтер Гропиус и писателя Франц Верфел; жената-творец и почитател на изкуството и не на последно място: една от най-известните музи на ХХ век!
Алма Мария Шиндлер е родена на 31 август 1879 г. във Виена в артистичното семейство на художника-пейзажист Емил Якоб Шиндлер, един от изявените творци в Хабсбургската монархия, и оперетната певица Ана фон Берген, родом от Хамбург. Алма израства заобиколена от изкуство и никак не е чудно, че се посвещава на него и любимите й мъже са все изявени личности в света на изкуството и културата. Прекарва с часове в студиото на баща си, той е възхитен от нейните музикални и литературни интереси и още в невръстна възраст я запознава с „Фауст“ на Гьоте. Алма обожава баща си, но когато е на 13 той умира.
Алма Малер създава над 100 песни, безброй инструментални пиеси и начало на една опера. За наше съжаление обаче оцеляват само 16 песни, останалите нейни творби се загубват по време на Втората световна война. През 1946 г. Алма Малер-Верфел става американска гражданка и се премества в Ню Йорк, където продължава да е важна фигура в културния живот. Ленард Бърнстейн я счита за „живата връзка“ с Густав Малер и Албан Берг (през 1921 г. Берг посвещава на Алма своята опера „Воцек“). А тя продължава да публикува песни, два сборника с писмата на Густав и мемоарите си. Няма да сбъркаме, ако възкликнем, че животът й е артистична амалгама от страстите на любовта и изкуството!
Животът на Алма Малер-Верфел преминава в подкрепа на известни европейски и американски творци в различни области на изкуството, но общественото мнение за нея обаче не е еднозначно. За едни тя е велика, за други - фатална жена!

11 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27