Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Полин Виардо

Полин Виардо
В поредицата отдаваме внимание на Полин Виардо - вдъхновяващата певица, впечатляващата жена, вещият педагог, прекрасната пианистка, почитателката на руската култура, грижовната майка и съпруга; музата на прочути композитори!
Полин Мишел Фердинанд Гарсия е родена на 18 юли 1821 г. в Париж в испанско семейство на оперни певци. Бащата е знаменитият тенор, композитор, вокален педагог и импресарио Мануел дел Популо Висенте Гарсия, любимец на Росини, а майката - Мария-Хоакина Ситчез, оперна певица и актриса. Полин е с 13 години по-малка от сестра си - певицата Мария Малибран, превърнала се в една от оперните легенди на 19 век със своята завладяваща вокална техника и гласови качества, сценично присъствие и трагичната й ранна смърт.. Брат й е баритонът Мануел Гарсия Младши, един от най-известните музикални преподаватели в Париж. Полин е любимката на баща си, той я обучава на пеене и пиано, а след неговата смърт през 1832 г. майката се намесва и пренасочва вниманието на дъщеря си към певческата й кариера.
От ранна възраст Полин е заобиколена с много музика, пеене и различни езици - испански, френски, английски, италиански и руски. Докато семейството е в Мексико тя взима уроци по пиано и при Маркос Вега, органист при катедралата в Мексико сити. По-късно неин учител става самият Ференц Лист, който е нейната първа детска любов. Едновременно с това учи композиция, хармония и контрапункт с Антон Рейха и пеене с майка си. Мечтата на момичето е да стане пианистка, но съдбата решава да я прослави като певица. Въпреки това до края на живота си Полин остава талантлив изпълнител на пиано.
След внезапната смърт на сестра й Мария през 1836 г. животът на Полин Гарсия се променя - от нея се очаква да продължи семейните певчески традиции. И тя успява - с изисканата си техника, изумителна страст и гласов диапазон се прочува в цяла Европа и Русия. Славата й става толкова голяма, че приятелката й Жорж Санд я използва за прототип в романа си „Консуело“.
В Полин Гарсия са влюбени известни мъже като Алфред дьо Мюсе и Иван Тургенев. Но щастливецът се оказва Луи Виардо, за когото с помощта на Жорж Санд през 1840 г. се омъжва. След брака им Полин продължава да концертира и пее на сцената, преподава и композира музика, а Луи се заема с управлението на артистичната й кариера.
Забележителната певческа кариера на Полин Виардо е съпроводена с огромно композиторско творчество: тя пише над 100 песни по текстове на водещи поети, 5 опери (3 по либрето на Тургенев, 2 по нейни собствени); хорови песни и много инструментална музика, сред която два тома упражнения за цигулка и много клавирни творби. Пише и наръчник по пеене, който е прекрасен образец за вокалните изпълнения през 19 век. Издава вокални версии върху мазурки на Шопен.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30