Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Датското свободно училище

Ученици от свободно училище в Дания
Снимка: Национална мрежа на родителите

Историята на съвременното средно образование в Дания започва преди близо два века под силния обществен натиск за промени в държавата. Още тогава датчаните решават, че са способни да поемат отговорността за организацията на политическия, икономическия, религиозния си живот и за образованието на децата си. Правото на родителите да решават как и къде да образоват децата си е узаконено през 1814 година. Малко след това започват да се откриват така наречените „свободни училища“, легитимирани със закон през 1855 г., а от 1908 г. държавата започва да ги финансира, като практически ги прави достъпни за всички. Днес в Дания има около 1300 държавни и 550 свободни и частни училища. Свободните училища се управляват от настоятелства, избрани на годишно общо събрание на родителите. Настоятелствата избират директора, той пък назначава учителите. 

За разлика от държавните училища, свободните имат право да планират дейността си, да избират начините на обучение и оценяване на учениците, те обаче трябва да бъдат подробно описани и публикувани на сайта на училището. Учебните предмети не са задължително такива, каквито са в държавните, а учителите много често сами подготвят учебните материали за децата. Качеството на обучението се контролира от надзорници, които докладват на родителите и на министерството на образованието. В края на средния курс учениците от свободните училища трябва да покажат резултати, сравними с държавните, но пътищата им за постигане са различни. Различна е педагогическата работа, ценностите, приоритетите, начините за сформиране на групи и екипи. Това, на което особено много се държи в тях, е духът на сътрудничество, толерантност и демократичност, така необходими за гражданите на едно свободно и демократично общество, разказва Питер Пидерсен, председател на Датската асоциация на свободните училища и на Управителния съвет на Академията за подготовка на учители за свободните училища, в рубриката „Всичко за образованието“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10