Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едуард Тар - музикантът, който възроди интереса към бароковия тромпет

БНР Новини

Тази вечер ще ви отведем на два рецитала. Първият се е състоял през 1994 г. на Варненско лято, а вторият е от 1973 г. Главно действащо лице и в двете събития е тромпетистът Едуард Тар.
Едуард Тар - американски тромпетист и музиковед роден на 15 юни 1936 г. в Норуич, Кънектикът. Името му се свързва с възраждането на интереса към бароковия и романтичен тромпетен репертоар на концертния подиум. Като музиковед той изготвя и издава всички произведенията за тромпет на Джузепе Торели. Написва и книгата „Изтокът среща Запада или руската тромпетна традиция от времето на Петър Велики до октомврийската революция”.
Едуард Тар има богата биография на концертен музикант; вдъхновител - за него пише няколко пиеси Маурицио Кагел; запален историк, който възражда и издирва пиеси за тромпет; създава и брас ансамбъл още през 1968 г. в състав 4 тромпета и 4 тромбона. Преподава в Музикалното училище в Кьолн, в Музикалната академия в Базел, както и във висшите консерватории на Карлсруе, Франкфурт и Люцерн. Бил е директор на „Музея на тромпета” в Бад Закинген, Германия,
Едуард Тар притежаваше огромна колекция от оригинална тромпетна литература, която скоро подари на архивите на Кралската консерватория на Шотландия.
Книгата му „Тромпетът” е публикувана първо в Германия през 1977 г., след това е преведена и на английски. Преиздавана е няколко пъти. Първите му записи са с Карл Рихтер и Мюнхенския бахов оркестър, като броя им надминава 100 различни творби за различни компании. Съпругата му е органист.

Ще прозвучат творби от Телеман, Бонавентура, Кайл, Йохан Щраус, Пецел, Пренцл, Кребс, Стенли, Грийн и Бойс.





неделя, 8 май от 23.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50