Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистерията на макамите с група „МешкХане“

БНР Новини
Трио „МешкХане“: Георги Димитров-Чубри (България) – турски канун, Ян льо Глаз (Франция) – саксофон, и Стюарт Диксън (Шотландия) – перкусии
Снимка: личен архив

Георги Димитров – Чубри от инстанбулската група „МешкХане“ e нашият пътеводител в мистерията на макамите. Поводът е, че ветровете на съдбата насочиха неговата група в посока Първо студио на БНР на 25 май 2016 г., сряда, 19.30 ч. Концертът им от е част от поредицата „Етнофреш” на Радио Бинар, БНР.
Ще научим за кануна – интересния южноевропейски и близкоизточен инструмент, на който гостът свири, както и какви са разликите между западноевропейската и източната музика.
Инстанбул, като един от най-мултикултурните градове в света, през 2014 г. е мястото, където трима чужденци (каквото и да значи това в света на музиката!?) създават трио „МешкХане“. Обединява ги любовта към музиката на Ориента. Резултатът е леещ се звук в различни настроения на „границата“ между разнообразието от популярни фолклорни ритми, стриктността на османската класическа система, мистериите на макамите и пъстрия танцувален дух на циганската музика.
Заедно с „Мешкхане“ в България ще пристигне и гръцката певица Василики Папагеоргиу - родена в Атина, но с корени от град Смирна и остров Лесбос; завършва биология, но се посвещава на музиката и песента. Изследва устната традиция на фолклорно пеене най-вече по време на традиционните селски музикални фестивали. Развива чувствителност към музикалната традиция на Мала Азия, Егея и Средиземно море с репертоар от гръцки, испански и италиански песни в партньорство с различни музиканти. През 1993 г. посещава за първи път Истанбул и оттогава живее в него!
От 1994  г. Василики пее с акомпанимента на три инструмента – ней, кеменче и чело. Тяхната близост с човешкия глас е сърцевината на мистичната музика на Турция. Подобна комбинация обогатява нейния глас с уникално съдържание и обертонова звучност. През годините съвместно с най-разнообразни групи Василики Папагеоргиу издава многобройни албуми. Един от най-популярните, прекрасно отразяващ дълбокото родство между турската и гръцката култура е „Елинотуркика“ (2010) - любими песни от двете страни.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Авторски концерт на Александър Кандов

В авторския си концерт композиторът Александър Кандов се връща четиридесет години назад във времето, когато е живял и работил България. В програмата са включени квартет "Фламенко", квартет "Фрагменти" и "Варианти". Квартетът "Фламенко" е свързан с увлечението на Кандов по музиката на Пако де Лусиа. В младежките си години Кандов е чул китариста..

публикувано на 29.09.25 в 14:55
Теодора Церовска и Неолина Пелова (вдясно)

Музиката е игра с Неолина Пелова

Неолина Пелова завършва висшето си образование през 1984 г. – специалност "пиано". Като ученичка в НМУ „ЛюбомирПипков“ е носител на 2-ра награда в конкурса за пианисти гр. Мидълсброу, Англия (1976 г.) и 5-а в гр. Сенигалия - Италия (1977г.). Нейни преподаватели са: Соня Желева,Флоренция Русчева и Антон Диков. От 1988 година Неолина Пелова е..

публикувано на 29.09.25 в 14:05
Найден Тодоров (в ляво) и Милен Митев

БНР подписа договор за сътрудничество със Софийската филхармония

Генералният директор на БНР Милен Митев и директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров подписаха договор за сътрудничество. Съгласно него, Радиото има право да използва зала "България" през предстоящия концертен сезон. Партньорството между двете най-големи музикални институции у нас се осъществява само два дни преди Световния ден на..

публикувано на 29.09.25 в 12:29
Силвия Дойчинова и Елена Георгиева

Фестивал за деца и младежи със специални потребности ще се проведе в град Стара Загора

На 25 октомври сцената на Културен център "Стара Загора" ще се превърне в пространство, в което деца и младежи със специални потребности ще изявят своите музикални таланти на певци и танцьори. Събира ги сдружение "Спаси Стара Загора", което организира първия по рода си Фестивал в града. Той се осъществява с подкрепата на община Стара Загора. С..

публикувано на 28.09.25 в 10:15
Фриц Вундерлих

Фриц Вундерлих – един от най-прелестните немски белкантови гласове

Роден е на 26.09.1930 година. Кариерата му започва през 1955 в оперния театър на Щутгарт – един от най-престижните по онова време в Германия. Ролята на Тамино във "Вълшебната флейта" от Моцарт изстрелва Фриц Вундерлих в звездна орбита. С нея се затваря кръгът от бляскави триумфи десетина години по-късно на фестивала в Единбург. Бе всепризнат..

публикувано на 27.09.25 в 08:10