Ранният оперен шедьовър на Рихард Вагнер „Танхойзер” има трудно начало. Премиерата в Дрезден на 19 октомври 1845 е посрещната с неразбиране, нито един от певците, включително изпълнителят на главната роля, не покрива изискванията на партитурата. През 1869 г. авторът представя преработена версия в Париж и отново има спорове и бурни коментари между негови привърженици и опоненти. Това допринася за усещането за неудовлетворение, което остава у Вагнер до края на живота му. Съпругата му Козима в своите дневници отбелязва как няколко седмици преди смъртта си той говори с безпокойство, че „все още дължи на света Танхойзер”. Днес обаче това е една от най-обичаните негови опери, а партията на Танхойзер е една от най-предизвикателните и почти задължителна в репертоара на героичните тенори.
През 2010 г. режисьорът Тим Олбъри поставя „Танхойзер” на сцената на Кралската опера „Ковънт гардън” в Лондон и разбунва духовете. Фокусът му е върху конфликта в сърцето на Танхойзер (който съществува и в други вагнерови творби) чрез двата полюса - този на чувственото и този на духовното. Но всъщност именно това е „Танхойзер” - разказ за епичната борба между плътта и духа, митологична драма през призмата на един човек в конфликт със себе си на фона на емоционалната тръпка от музикалното състезание. На 5 май 2016 този спектакъл се играе отново, а изпълнителският състав, който ще имаме удоволствието да чуем е следният:
Танхойзер, рицар и певец - Петер Зайферт
Херман, ландграф на Тюрингия - Стивън Милинг
Елизабет, племенница на графа - Ема Бел
Венера - Софи Кош
Волфрам фон Ешенбах, рицар и певец - Кристиан Герхаер
Валтер фон дер Фогелвайде, рицар и певец - Ед Лайън
Битеролф, рицар и певец - Михаел Краус
Хайнрих дер Шрайбер, рицар и певец - Самюел Сакър
Райнмар фон Цветер, рицар и певец - Джереми Райт
Овчарче - Рафаел Янсенс
Хор и оркестър на Кралската опера „Ковънт гардън”, Лондон
Диригент - Хартмут Хенхен
Съдържание на операта „Танхойзер”
събота, 28 май от 20.00 часа
Наситената програма в културния живот на столицата не е пречка и на морето да се организират паметни музикални събития. Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена – Рошийн Мърфи. Очакваме..
Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg