Той е горд от факта, че е българин. И още по-точно – че е пловдивчанин! Макар вече 28 години да живее и работи извън България, Мичо Димитров нито за миг не е забравял кой е и откъде е тръгнал и винаги с радост се завръща у дома. Концертмайстор на Симфоничния оркестър в Хилверсум, после на Големия оркестър на Холандското радио – Хилверсум, водач на камерния ансамбъл „Ардис“, преподавател в холандски и германски университети, с безброй концерти по света, с престижни международни награди – Мичо Димитров никога не е прекъсвал връзката си с родния Пловдив и България. Участва многократно и в Международния фестивал ,,Варненско лято“, и в Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“ в Хасково, и в ,,Софийско лято“; солист е на всички големи симфонични оркестри в страната. Води майсторски класове в София и Пловдив, журира Националния конкурс „Панчо Владигеров“ в Шумен и Международния конкурс „Млади виртуози“ в София.
От 2012-а маестрото се изявява и като художник – до днес има седем самостоятелни изложби и четири участия в съвместни проекти в Холандия и България. За 60-ия си рожден ден Мичо Димитров се поздрави освен със самостоятелни концерти и с нова изложба.
За детството и зрелостта на музиканта, за несекващата му любов към цигулката и угризенията, че напоследък тя има „съперница“ – рисуването; за това кое е по-трудно – да заминеш да работиш в чужбина или да останеш тук, в България – разговаряме с нашия изтъкнат цигулар в рубриката „Малки истории за големи музиканти“. Ще чуете и някои от неговите емблематични изпълнения на творби от Моцарт, Крайслер, Менделсон, Франк и Владигеров.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg