На 18 юли е празникът на град Карлово. Изборът не е случаен. Това е рождената дата на Васил Левски: 18 юли 1837 година.
Десет години по-късно в Карлово се ражда Иван Грозев. Той става един от съратниците на Апостола. След Освобождението продължава да осъществява неговите идеали за изграждането на Нова България. На пръв поглед животът на Иван Грозев върви по други коловози. Учи във висше търговско училище във Виена и във военна школа в Белград. Участва в строежа на железопътните линии на барон Хирш. Построява в Карлово вълненотекстилна фабрика. По време на Руско-турската война фабриката е разрушена.
Иван Грозев не се отказва. Той носи в себе си най-доброто от духа на българския предприемач. След Освобождението продължава линията на съзидание. Става кмет на Карлово (1879 – 1883), а по-късно, и на София (1894 – 1895). Ръководи Софийската търговско-индустриална камара. Има съществен принос да бъде издигнат паметник на Апостола в София... След десетилетия името на родолюбеца Иван Грозев потъва в забрава, както и родната му къща.
Българската търговско-промишлена палата инициира кампания да бъде върнат към живот споменът за Иван Грозев и неговото дело, а домът му да бъде реставриран и превърнат в музей. Докъде стигна кампанията? Как се възпитава чувството за родолюбие сред най-младите? Ще стане дума и за други бележити българи. Как се пише романизирана биография на сложен исторически образ като Стефан Стамболов? В разговора за достойните българи, които са жалони в нашата история, участват Цветан Симеонов – председател на БТПП, Дора Чаушева – директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово, проф. Иван Стоянов – председател на Фондация „Васил Левски“, и писателят Бойко Беленски. А кой е най-хубавият паметник на Апостола? – Може би постигането на неговите идеали.
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg