По традиция, започнала през 2001 г., всяка година в седмицата около 26 септември европейските държави посвещават един ден на езиковото многообразие на Стария континент. Тази година у нас празникът се отбелязва с различни прояви в много градове, като в София той продължава до1 октомври, събота, когато столичани и посетители на столицата ще могат да „опитат езика, както призовават домакините на празника. Водеща роля в организирането му има Британският съвет, а партньори са културните институти и посолствата на много европейски страни. Българската страна е представена от Института за български език. Какво може да стимулира гражданите на Европа в една все по-унифицираща се глобална среда да съхранят своя език, кое е непреводимото в една култура, как си взаимодействат езиците – за това разговаряме с представители на институтите, организиращи Европейския ден на езиците в София - Любов Костова, директорка на Британския съвет, Катерина Хуртаева, директорка на Чешкия Център, Енцио Ветцел, директор на Гьоте институт, Весела Петрова от института „Сервантес“ и Карлос Кортес, преподавател в него, Лаша Цабриа, носител на две култури и два езика – български и грузински, проф. Светла Коева, директорка на Института за български език и Светлозара Лесева, гл.ас. в Института. Какво ще се случва по време на празника – в аванс слушателите на програма „Христо Ботев“ ще могат да се включат в игрите и състезанията, подготвени от организаторите. Това ще бъде и нашата „Европейска игрословица“.
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg