Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успехи на Тера Мадре. А сега накъде?

БНР Новини
Няколко са градовете, които спорят да са Малкият Париж. Един от тях е Торино в Италия. Разбира се, Торино се свързва още с Торинската плащеница, с Националния музей на киното, Египетския музей, Музея на автомобилите, стадиона на "Ювентус" и още много други забележителности. Гастрономите също имат своя рай в Торино. Нарича се Тера Мадре или още Salone del Gusto Internazionale, т.е. Международен салон на вкуса. Познавачите твърдят, че по света има различни кулинарни изложения, но между тях ярко се откроява Тера Мадре! Това е място за срещи на истинския професионализъм: на занаятчии и фермери, на учени – специалисти по храненето и на доказани шеф-готвачи, терен за обмяна на вкусове, изисканост, споделяне на древни традиции и определяне на модни тенденции в кулинарията, технологията на ястията и напитките.

В края на септември 2016 година се проведе поредното издание на Световния кулинарен салон Тера Мадре. Още преди да тръгне към този престижен форум, всеки участник
се пита как в наши дни да смае каймака на кулинарния свят? Рецептите за виенски шницел, италианска паста, за охлювите по бургундски и т.н., отдавна са създадени! Огромeн е стремежът и коя страна да има повече продукти със защитено наименование за произход, за защитено географско указание.
За неспециалиста понятията може да се сторят приятно жонглиране с думите. Но това са ясни, конкретни изисквания, чиито резултати се измерват в солидни приходи. Носят устойчивост и за малките производители, за селището и региона, допринасят да се развива местната икономика, да се опазват традициите и автентичният вкус.
Какво, например, се случи около провеждането на Фестивала на чушката, домата, традиционните храни и занаяти в Куртово Конаре? Как се приема инициативата да опазим традиционните български продукти? Какъв успех добре познатите ни от детството храни постигнаха в Италия и в Брюксел, сърцето на Европа? И най–важното нещо: какво е бъдещето? Има ли финансиране и в какъв размер? Зя всичко това разговаряхме с българския евродепутат Момчил Неков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05