Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25-ата юбилейна българска антарктическа експедиция

БНР Новини
Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БГНЕС

Неусетно  за околните, емоционално за учените – полярници,  ето че се  търкулна  четвърт век  от поставянето на  антакртическото  Начало! За историята  такъв период от време  не е  много, за човешкия живот, обаче,  е значителна част от  земното  битие.  Разстоянието от България до Ледения континент  е  над 13 000 км, с отиване и връщане – над  26  000 км.  Представете  си  за тези  25 години  какво разстояние  е  изминал  проф.  Христо Пимпирев  между България и полярната ни база  «Св. Климент Охрисдски»  на остров  Ливингстън,  Южни шетландски острови – към  650  000 км!  За сравнение, обиколката на  земния  Екватор е около  40  075 км.
И отново  е  време  за  поредната, този  път Юбилейна Антарктическа  експедиция, с  32-ма  участника, като първите 10  заминават  на 21 ноември.  Българският  Антарктически институт е член на   
COMNAP (Съвет на  Мениджърите  на  Национални антарктически програми), SCALOP (Комитет за  антарктически  логистика и операции), EPB (Европейски  Полярен Борд),  SCAR (Научен комитет за антарктически изследвания). С каква научна програма за изследвания тръгват  българските полярници?
Какво разказа за това проф. Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и  ръководител на  българската полярна  експедиция, в "А сега накъде?" можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35