Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Покана за танц“: Пасо добле

БНР Новини
Две стъпки, изпълнени със заканителна енергия, маршов ритъм и темпо подобно на човешкия пулс – това е пасо добле, танцът, който най-добре изобразява испанската корида! Пасо добле се танцува от двойка, кавалерът пресъздава образа на матадора, а дамата има интересна роля – тя символизира основно плаща на матадора, но в зависимост от хореографията може да бъде и неговата сянка, самия бик или фламенко танцьор в някои от фигурите. Характерът на музиката съответства на процесията преди коридата. Произходът на танца пасо добле е френски - през 1920 г. и след това става популярен във висшето парижко общество, поради което много стъпки и фигури имат френски наименования. В Испания обаче се превръща в национален танц, носещ духа на страната и отразяващ аспекти от нейния живот. След Втората световна война е включен в латиноамеликанската програма на спортните бални танци, наред със самба, ча-ча-ча, румба и джайв. В тази състезателна версия трябва да се танцува с повдигнати изпъчени гърди, широки, смъкнати и отпуснати рамене, повдигната брадичка и фиксирана глава. Всичко това съответства на идеята за изобразяване на коридата. Хватът е по-висок от стандартния, по-широк и по-статичен, но се осъществява лек контакт между бедрата на танцуващите партньори. В сравнение с другите латиноамерикански състезателни танци движенията в ханша са по-малко. При някои фигури главата е наклонена напред и надолу. Различните движения могат да се интерпретират като битка между два бика. Стъпката напред се изпълнява с пета. За разлика от румба, самба и ча-ча-ча, където главната роля изпълнява партньорката, пасодоблето е типично мъжки танц, в който партньорът има водещата роля, а дамата го следва, подобно на стандартните танци – английски валс, танго, виенски валс, фокстрот и куикстеп.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32