Според статистиката на "Каритас" към миналата година у нас хората, които нямат дом, влизат в графа „скитащи се“ и не попадат под обхвата на социалните услуги, предоставяни от държавата и общините, са над половин милион.
Според данните на друга организация, посветила дейността си на проблемите на бездомните - „Градски номади“, една четвърт от хората без покрив над главата си в София имат висше образование. За да се върнат към нормален начин на живот обаче, тези хора се нуждаят от подслон и работа, сериозна психологическа помощ и адекватни социални програми.
Столичната община поддържа центрове за временно настаняване на бездомни, като в тях има общо 510 места. Според Драгослава Унджова, началник на отдел „Социални услуги за деца и семейства“ към Столичната община и управител на Кризисния център за настаняване на бездомни, този капацитет е достатъчен за град като София, тъй като целта на подобни центрове е да се окаже помощ на нуждаещите се да се реинтегрират в обществото. В момента на територията на столицата работи и един мобилен екип, който насочва хората на улицата към Кризисния център.
От звуковия файл можете да чуете как преждевременно започна работата там.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg